avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate goppy18

Activitate goppy18

Apropo privind art. 216 c.p daca eu nu ma ating de banii din cont adica nu mi insusez se mai incardreaza la acest articol?
Simplu noroc.Toate se intampla cu voia lui Dumnezeu.Diferenta este in cont.Eu am aflat de ea in momentul in care si ei si-au dat seama.Nu am cheltuit nimic din suma respectiva.Cei de la care am primit banii is niste escroci si de aceea nu am vrut sa ii returnez.Mi-au oferit 250 euro.Bani nu iam inapoiat inca pentru ca nu imi permite banca sa efectuez o plata asa de mare online.Cand o sa gresesc normal ca o sa suport consecintele,deaia avem cap sa gandim si sa ne ferim de probleme.N-am nici o abatare inafara de 2 amenzi minore de la circulatie pentru care am suportat consecintele. In final.oricum nu aveau ce sa imi faca decat sa imi dea o amenda si sa ma execute silit mod in care nu isi mai recuperau banii pentru ca nu am nimic pe numele meu si nici nu is salariat!
Nu se numeste furt ceea ce am vrut eu sa fac.N-am furat in viata mea nimic ,dar in cazul asta am vazut o portita.Intr-un fel is munciti pana la ultimul $ deaia si gandul de a nu-i returna.
In cazul in care ii gaseam pe strada sigur ii returnam inapoi.
De ce am vorbit doar cu o singura persoana?Aici sigur nu vrea sa se stie de greaseala produsa pentru ca in orice caz,fie daca inapoiez banii fie ca si recupereaza ei ,cel care o gresit plateste.
Am inteles.In ceea ce priveste fiscul n-ar fi o problema as putea sa ii declar si sa platesc impozitul aferent.Bani nu sunt cheltuiti pentru ca am aflat de ei in momentul in care si-au dat si ei seama de problema.Astept sa ajungem la o intelegere,sa vad ce imi ofera pentru deranjul creat.Daca situatia ar fi inversa as suporta consecintele,gresesti/platesti.
Multumesc pentru raspuns.As mai avea o intrebare:daca nu detin nimic pe numele meu in cazul in care sunt actionat in judecata isi mai pot recupera banii?Oricum intr-un final daca ajungem la un acord am sa inapoiez bani.
Am reusit sa fac niste bani pe un site (400$). Din greseala cei de la firma respectiva mi-au virat 4000$ in cont .Si-au dat seama 10 zile mai tarziu.Azi m-au contactat si mi-au spus ca au gresit cei de la contabilitate si sa returnez banii,oferindu-mi un bonus .In mod normal,legal cum pot sa isi recupereze banii daca eu nu doresc sa ii restitui si unde s-ar ajunge cu aceasta problema?