avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate maximalice

Activitate maximalice

Am primit raspunsul dumneavoastra si m-am gindit sa postez din nou pe forum cazul meu.Va multumesc inca odata pentru raspunsuri!Speram ca in luna urmatoare sa primim raspuns de la Ambasada Romana.
Accidentul a avut loc in Franta la data de 19 martie 2013 iar firma unde lucra fratele meu este tot in Franta si nu are filiala in Romania ,patronii sunt romani cu cetatenie franceza.Din raspunsul primit de la Ambasada Romana din Paris se pare ca fratele meu nu ar fi lucrat la acea firma in constructii -unde a avut loc accidentul-a cazut de la inaltime foarte mare -ci la alta firma ca administratorul acelei firme.In raspunsul de la Ambasada Romana se confirma ca a fost accident de munca mortal cauzat de politraumatisme din cauza cazaturii de la inaltime foarte mare.ITM-ul din Ftanta si Politia din Franta fac cercetari privind cauza mortii s statutul fratelui meu ca angajat.Noi-parintii si fratii stim ca lucra la acea firma de constructii din 2007 la fara forme legale.la negru.Ce masuri se vor lua cu patronul acelei firme si cu firma acestuia ?V a multumesc!
daca sotia decedatului nu cere daune morale ,parintii decedatului pot cere?in acest caz,daca sotia afla si cere si ea daune morale mai poate beneficia daca parintii sunt prmii care cer in nstanta ?
Buna ziua!Fratele meu a murit in Franta la data de 19 martie 2013 intr un accident de munca ,a cazut de la inaltime ,era muncitor in constructii,am facut sesizare la Ambasada Romana din Paris,cerind rezultatul anchetei, raportul autopsiei.Ni s a trimis raportul toxicologic -de unde reiese ca nu avea alcool,medicamente,droguri in corp,si am trimis prin mail la laboratorul de s a facut autopsia o cerere prin care solicitam sa nu se distruga raportul medico legal dupa 6 luni, sa fie pastrat 12 luni.Ancheta inca nu s a terminat .Ni s a spus de la Ambasada ca in timpul accidentului nu ar fi lucrat la acea firma pe care o stim noi-desi eu stiu ca asa este -ci la alta firma ca administrator.Am facut demersuri si catre ITM, Pilitia din orasul unde a avut loc acidentu,laborator,procuror.Precizez ca fratele meu lucra la acea firma de constructii din 2007 la negru.Duda ce vom avea toate raspunsurile de la oficialitati ,ce putem face?unde se da in judecata?in Franta?sunt avocati romani in Franta,sau asociatii de avocati ?Va multumesc!
Buna ,Fratele meu a murit la data de 19 martie 2013 intr-un accident de munca in Franta -la fel ca si in cazul tau -intr-o saptamina a fost adus si si inmormintat in Romania,noi am facut demersuri la Consulat,la ITM-Franta,la Politia care ancheteaza cazul,la Laboratorul unde s a facut autopsia,: raportul toxicologic ni s-a dat de catre Consulat si asteptam urmatoarele acte de la cvelelalte autoritati din Franta,Si mie mi-a fost f greu la inceput ,nu stiam de unde si cum sa incepem,deci se poate pina la urma ,trimite prin fax la toate autoritati;le din orasul unde a acut loc decesul.Bafta!