avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaMihai13

Activitate AlinaMihai13

In contabilitate este inregistrata 345=711 cu valoarea productiei de lapte. Aceasta valoare include cheltuielile cu furajele.
Eu sustin ca este inregistrat doar sporul de crestere in greutate care este mai mic fata de cheltuielile cu furajele. Dar eu am consumat furaje in primul rand pentru productia de lapte.
Deci in conta este inregistrat asa: 345=711 100000 vanzare lapte 4111=701 100000 concomitent cu 711=345 100000. ce vor ei sa sustina? ca in contul 711 aferent productiei de lapte nu este inreigstrata cheltuiala cu furajele?
Deoarece este o ferma crescatoare de vaci pentru lapte, nu s-a tinut cont de sporul de crestere in greutate, furajarea facandu-se pentru ca vacile sa dea lapte cat mai mult.
Furajarea s-a facut in stabulatie libera.
Buna ziua,

Indraznesc sa va deranjez deoarece am remarcat ca aveti experienta practica in evidenta contabila la ferme.

Am un control la o ferma de vaci cu lapte careia nu-i mai dau de capat.

Ei imi spun asa: valoarea furajelor consumate conform balante: 100000 lei, inregistrata pe chelt de exploatare respectiv 6028.
suma inregistrata in contul 711 este de 51000 lei, conform balantelor.
Diferenta de 49000, sustin ei, ar fi trebuit inregistrata tot in contul 711, cf ord 3055, pct 52
In contul 711 a fost inregistrat doar sporul de crestere in greutate, nu si cheltuielile cu furajele.
trebuiau si acestea inregistrate in contul 711? Va rog mult sa ma ajutati, ca ori eu nu vad ceva bine si gresesc in gandire ori controlul vrea neaparat sa ia impozit mai mare de la ferma.

Eu nu vad logica inregistrarea furajelor pe contul 711, deoarece multe se deterioreaza, se mucegaiesc, etc
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in lamurirea urmatoarei situatii:

-Vreau sa achizitionez o casa prin credit bancar. Am platit un avans.
In urma depunerii documentatiei la banca, acestia mi-au cerut o documentatie cadastrala.
Am intocmit documentatia cadastrala si m-am lovit de urmatoarea problema:
- masuratorile casei mele se suprapun virtual peste masuratorile casei vecinului.
Topometristul care a intocmit documentatia vecinului a depus la ocpi lucrare pentru schimbarea pozitiei casei vecinului, pentru a incapea casa mea (vitual vorbind-caci real nu este nici o diferenta)
Intrebare: este normal sa-mi respinga mie documentatia cadastrala pe motiv ca celalalt topometrist a gresit lucrarea?
Ce se poate face?
Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea speta:

In luna aprilie am avut un accident de masina. Eram intr-o intersectie nesemnalizata, cand brusc am fost lovita de o masina ce venea din stanga mea, care, din lovitura cu viteza am fost aruncata intr-un gard pe partea dreapta. Am intrat in acel gard cu masina aproape pe verticala (stricand gardul), dupa care m-am rasturnat pe partea mea(stanga). Adica am fost lovita in portiera de pe partea soferului.-eu fiind soferul

Repet, intersectia era nesemnalizata, eu nu aveam viteza in intersectie, dar intradevar nu am oprit, gandind ca am prioritate.

In urma impactului, am lovit (superficial) colateral (datorita vitezei cu care am fost lovita)o terta masina care venea din dreapta mea.


Politia a fost la fata locului, a stabilit ca acea persoana care m-a lovit este vinovata, i s-a intocmit proces verbal, i s-a ridicat carnetul, s-a intocmit proces verbal, prin neacordare prioritate de dreapta.

Persoana colaterala, a dat si el declaratii, dar a spus ca nu are daune, nici macar nu mi s-a cerut asigurarea pentru el.


Dupa 2 luni de la accident, persoana vinovata contesta in instanta procesul verbal intocmit de politie, dorind sa ma scoata pe mine vinovata, declarand ca "daca d-na.....ar fi acordat prioritate de dreapta tertei persoane care venea din dreapta ei accidentul nu ar mai fi avut loc"


In acest caz, instanta ma poate scoate pe mine vinovata?
Specific ca masina a fost declarata dauna totala,


Ce sanse de castig am? Eu am facut intampinare la contestatia vinovatului, spunand ce s-a intamplat si atasand poze de la locul accidentului.
Intradevar nu am oprit la intersectie (specific nesemnalizata), dar nu aveam viteza.
Cel care m-a lovit a venit cu viteza, incat eu nici nu am mai avut timp sa reactionez in vreun fel. Nu s-au vazut nici macar urme de franare din partea lui, maca pentru a se vedea intentia ca a vrut sa opreasca.

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri!