avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate ALEXVALER

Activitate ALEXVALER

Răspuns la discuția PROIECT MASURA 112
Am facut contestatie la Ministerul aprdp Bucuresti si acelasi raspuns, jumatate din planul de afaceri nu este considerat cheltuiala eligibila. In concluzie, eu trebuie sa respect planul de afaceri, am achizitionat tot ce e scris acolo, dar trebuie sa scot din buzunar inca cel putin 10000 lei, ca sa imi acorde a doua transa.
Consider, ca nu este corect ca eu in acest contract sa fiu singurul care plateste greselile unor functionari, care nu si-au facut treaba bine.
Ar merita sa-i dau in judecata, pentru greselile lor pentru ca am mai auzit cazuri similare, isi bat joc de munca noastra. In contract sunt niste persoane care au semnat. Nu pot trage pe nimeni la raspundere?
As avea castig de cauza intr-un proces?
Multumesc.
Buna ziua. Am un proiect fonduri europene, sunt in anul 2 si urmeaza sa-mi achizitionez toate investitiile, exact ca in planul de afaceri.
Problema pe care o am la cereri de plata este ca jumatate din investitiile mele prevazute in planul de afaceri semnat si aprobat in 2014, de catre niste persoane de la aprdp, sa nu fie eligibile in 2014.
Datorita unor bugetari care mi-au verificat dosarul si a mers mai departe pana la finantare, se pare ca numai eu ma fac vinovat de aceasta situatie.
Am facut o contestatie la aprdp Bucuresti si raspunsul lor este acelasi ca eu trebuie sa-mi asum greselile lor(adica sa cumpar tot ce e in planul de afaceri OBLIGATORIU si pe deasupra sa fac alte investitii, adica alti bani in plus in valoare de 10000 lei)
Consider ca nu este greseala mea si as dori sa stiu pe cune sa trag la raspundere pentru aceasta situatie si daca as avea castig de cauza in instanta.
MULTUMESC.
Buna seara.
Am un credit pe firma in care eu si sotia suntem giranti, apartamentul este girat la o alta banca. De aproape 2 ani avem probleme financiare si nu am mai putut plati ratele la zi, avem suntem tot cu 2-3 luni in urma.
Acum un an am facut restructurare la credit obtinand o rata mai mica. Acum cand s-a implinit anul trebuie sa facem o alta restructurare, doar ca ne cer mai multe conditii cu care noi nu suntem de acord, adica sa giram si cu cealalta firma pe care nu am mai avut activitate sau cu pfa-ul sotiei, dar in momentul de fata noi avem venituri foarte mici.
Intrebarea mea este ca nu exista inca o lege sa se poata amana o perioada ratele la credit?
Ce sanse are banca sa se lege de apartamentul girat la o alta banca, in caz de neplata? Mentionez ca la acea banca suntem cu ratele la zi.
Multumesc.
Răspuns la discuția Plan afaceri 112
Trebuie sa suplimentez planul de afaceri,pentru ca jumatate din plan se considera investitii neeligibile, desi au fost aprobate la momentul respectiv.
Mi s-a spus ca trebuie sa cumpar tot ce e in planul de afaceri, doar ca circularul, 10 mc.cherestea, tabla zincata si vopseaua pentru stupi nu mi se calculeaza in cei 30%, mi le pun deoparte si trebuie sa suplimentez cu alte investitii. De asta am intrebat ca oare familii de albine se pot achizitiona sa fie o cheltuiala eligibila.
Răspuns la discuția Plan afaceri 112
Multumesc pentru raspuns.
Daca suplimentez planul de afaceri la masura 112, apicultura, am voie sa achizitionez familii de albine, de la ce persoane si ac acte trebuie?
Cu stima.
Buna ziua.

Am un proiect pe masura 112 apicultura, accesat in sesiunea iunie 2012 si contratul de finantare semnat in noiembrie 2013 , in 30 de zile m-am autorizat ca fiind PFA, cu cod CAEN -0149.
Anul acesta aveam de gand sa imi termin de facut investitiile din planul de afaceri APROBAT si sa cer a doua transa de bani.

PLANUL DE AFACERI CUPRINDE:
1.CHERESTEA 10 MC PT CONFECTIONAT STUPI
2.CIRCULAR PENTRU CONFECTIONAT STUPI
3.TABLA ZINCATA PT. CONFECTIONAT STUPI
4.VOPSEA PT.STUPI


-CENTRIFUGA
-RAME
-FAGURI
-BANC PENTRU DESCAPACIT SI ALTE MARUNTISURI DE LA APICOLA.

Problema pe care o intampin este ca la departamenrul cereri de plata, nu vor sa-mi accepte la plata primele 4 investitii de mai sus, adica eu sunt obligata sa cumpar tot ce e scris in planul de afaceri si sa suplimentez cu alte investitii,care sa mi le accepte la plata.

Asadar, cheresteaua, circularul, tabla zincata si vopseaua pentru stupi, nu se considera acceptate ca investitii, desi eu am un plan de afaceri pe care sunt obligata sa-l respect .

OARE, IN ACEST CONTRACT DE FINANTARE NUMAI EU AM OBLIGATII?

O explicatie a fost ca eu sunt ferma apicola si nu am codul CAEN care imi permite sa confectionez stupii.
Mentionez ca aceste investitii sunt facute pentru dezvoltarea fermei,confectionez stupii in regim propriu, nu pentru comercializare, nu stiu de ce nu pot fi considerate eligibile din moment ce au fost aprobate.

Daca e nevoie, fac si un curs de tamplar si-mi atasez un cod caen.

Nu era normal sa fiu atentionata, in momentul in care l-am depus, eventual sa-mi schimb planul de afaceri sau in cel mai rau caz sa nu mi se aprobe dosarul?
E normal ca acum cand mi-am facut investitiile, sa arunc banii pe alte investitii, in plus?
Ce vina am eu, nu inteleg. Va rog, sa-mi dati o explicatie.

Multumesc anticipat
Buna seara. Am un proiect aprobat pe masura 112-apicultura. In luna februarie-martie am cumparat de la 4 firme bunuri ce apar in planul de afaceri cu factura si chitanta. Ieri am aflat ca de fapt toate bunurile trebuiau platite prin virament bancar. Mi-i s-a recomandat sa-mi cer banii si sa-i trimit prin transfer bancar cu ordin de plata. cer parerea d-voastra daca e posibil sa cer acest lucru firmelor respective?
Va multumesc anticipat.