avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Activitate Ionela Popescu

Activitate Ionela Popescu

Bună seara.Pentru ceea ce ați detaliat dvs ca o sa faceți,o sa va trebuiască codul de baruri și alte activități de servire a bauturilor-5630.Puteti sa întrebați înainte la DSV dacă este în regula acest cod CAEN,pentru ca în fond ei va vor aviza pentru servire bauturi
Cu siguranță,aveți dreptul sa solicitați achitarea facturilor restante. Adresati-va unui avocat sau unui consilier juridic care va poate ajuta cu recuperarea debitelor pe cale judecătorească. Important este sa nu fi intervenit termenul de prescripție.
După ce societatea a întrat în dizolvare,pana la împlinirea termenului de publicare în M.Of,pentru a fi radiata,dvs puteți întreprinde operațiuni de lichidare,adică sa vindeți tot ce aveți pe stoc.Dupa aceea,expertul contabil întocmește situațiile financiare de lichidare pe zero și le depuneți la Registrul Comertului
Răspuns la discuția Cedare drept de proprietate
Multumesc mult!
Buna ziua.Am si eu o speta.Doua persoane au cumparat cu apartament, nefiind sot si sotie, dar au inscris apartamentul pe numele amandurora, fiecare avand 50% din apartament.La momentul acesta, una dintre parti vrea sa cedeze celeilalte parti partea sa de apartament, fara sa solicite vreun ban.Poate sa faca acest lucru la notar in lipsa celeilalte parti, deoarece aceasta este plecata?Cu alte cuvinte cealalta parte trebuie sa vina si ea in fata notarului si sa spuna ca accepta partea pe care i-o cedeaza concubina sa? Multumesc
Discuție Radiere PFA
Buna ziua.Daca o persoana are un PFA poate sa il radieze, desi are contracte care sunt in vigoare?Multumesc mult.
Răspuns la discuția Domeniul privat
Multumesc.Asa ma gandeam si eu. Numai ca persoana care mi-a adresat aceasta intrebare se gandea ca exista vreun act normativ care sa reglementeze aceasta situatie, mai ales ca firma respectiva nu a mai folosit aceasta magazie de foarte mult timp, este parasita practic. Multumesc
Discuție Domeniul privat
Buna ziua,
Am si eu o speta si sper ca ma puteti ajuta. O firma a cumparat un teren de la o persoana fizica intr-o comuna si si-a construit o magazie.Aceasta firma nu mai există la registrul comertului, administratorul este plecat din tara si este strain. Aceasta firma are datorii la primarie si nu stiu modalitatea prin care primaria ar intra in posesia terenului si a magaziei, pentru ca banii nu si-i mai poate recupera pentru ca nu da de administrator.Multumesc mult!
Buna ziua,
Urmeaza sa imi iau un job part-time si in contract scrie : jurisconsult COR 261102.Este corect sau trebuia consilier juridic?La ultima societate la care am fost angajata am fost incadrata pe consilier juridic.
Fiind o hotarare defintiva si irevocabila data de instanta se poate pune in aplicare.