avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate alexandraneagu77

Activitate alexandraneagu77

Buna seara,

Doresc sa va intreb daca realizarea cadastrului si a primei intabulari pentru un imobil se pot realiza in continuare tot de catre proprietari, conform Legii Cadastrului 7/1996, republicata in februarie 2013.

Auzisem ca Guvernul ar vrea sa realizeze cadastru gratuit printr-un parteneriat, dar nu stiu daca aceasta masura a inceput sa se aplice.
Buna ziua,

In urma cu aproximativ 1 an am inaintat o plingere penala ca reclamanta. Am fost citata ca persoana cercetata si am dat o declaratie la Politie.

Studiind un act trimis de Politie in urma cu aproape 1 an, prin care am fost informata ca se fac cercetari, am constatat ca se face referire si la o plingere a mea, ulterioara datei la care depusesem eu plingerea penala.

Eu nu am depus decat o singura plingere catre organele de cercetare si am dubii asupra cererii la care se face referire. Intreband despre plingerea ulterioara, de la Politie si Prachet am obtinut raspunsuri confuze: ca nu se stie exact unde se afla plingerea ulterioara, "dar daca este legata de dosar si este facuta de mine, inseamna ca eu stiu despre ea".

Va rog sa imi spuneti cum as putea obtine aceasta plingere ulterioara despre care se spune ca este facuta de mine, pentru a lamuri situatia, dosarul aflindu-se inca in faza de cercetare - inaintea stabilirii inceperii sau neinceperii urmaririi penale.

Va multumesc.
Buna ziua,

Azi am fost la politie si mi s-a spus ca sunt persoana cercetata pentru ca toate persoanele din dosar trebuie cercetate - asta fiind procedura standard, dar nu sunt acuzata de nimic.

Am insistat sa se clarifice de ce sunt cercetata, dar mi s-a spus ca toate persoanele din dosar trebuie sa dea declaratie si ca nu e cazul sa vin cu un avocat, ca "nu este nici o problema".

Pana la urma am amanat declaratia pentru miercuri cand o sa merg cu un avocat.

Vi se pare normal cum decurg lucrurile?
Va multumesc pentru raspuns.
M-ar interesa care este procedura prin care pot afla pentru ce sunt cercetata si, avand in vedere ca inca nu stiu invinuirea cum pot sa aman darea declaratiei pana ma documentez asupra acuzatiei, fara sa se interpreteze ca nu doresc sa cooperez.
Sper ca la prima citatie nu este obligatorie declaratia si ca am posibilitatea sa dau declaratia (tot la politie) la o data ulterioara, in cunostinta de cauza.
In urma cu aproximativ 1 an, am inaintat o plingere penala (ca unic reclamant) la politie unei persoane care mi-a provocat probleme cu un voucher pentru programul 'rabla'.
La cateva saptamini dupa aceasta, am primit un document de la Politie, prin care am fost instiintata ca se fac cercetari, s-a intocmit un dosar si mi s-a comunicat numarul dosarului.
Pentru ca problema cu voucherul s-a rezolvat intre timp, nu m-am mai interesat de starea dosarului, nu am mai primit nici o instiintare sau citatie in acest sens si am crezut ca probabil nu s-a inceput urmarirea penala, sau dosarul a fost clasat, pentru ca nu am mai depus acte care sa sustina acuzatiile.

Vinerea trecuta am primit de la Politie o citatie prin care sunt chemata in calitate de "persoana cercetata" in dosarul cu numarul care mi se comunicase anul trecut, si in care eu sunt reclamanta. Mentionez ca nu am reclamat decat o tentativa de frauda cu un voucher si nu am avut vreun conflict cu angajatul respectiv, iar in prezent nu mai sustin plingerea.

Credeti ca pot fi acuzata de ceva ca reclamanta? Care ar fi motivul pentru care sunt persoana cercetata, mai ales dupa atata vreme in acelasi dosar? Daca persoana respectiva ar fi facut plingere impotriva mea cred ca trebuia sa se inceapa un nou dosar.