avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate petre_marian

Activitate petre_marian

Buna seara.Concret este vorba de un apel la contestatie la executare solutionat prin anulare pentru netimbrare,apelul fiind ultima cale de atac in cazul contestatiei la executare,iar anularea pentru netimbrare este peremtorie.
Buna ziua .Daca o cauza a fost suspendata in temeiul art.413 aliniat 1 pentru mootivul ca exista o alta judecata care are legatura cu cauza suspendata ,iar procesul din apel a fost solutionat prin anulare pentru netimbrare,trebuie sa atept motivarea instantei pentru a depune cererea de repunere pe rol si a doua intrebare ,care este temeiul legal pentru repunerea pe rol a cauzei.
Multumesc pentru raspuns .vreau sa intreb daca este o cerere tip pentru aceasta solicitare si cam ce documente ar trebui ataste la cerere.
Buna ziua .Intrebare.Stie cineva cum se poate obtine de la primarie o autorizatie de desfintare pentru un gard ,cand terenul nu este intabulat.
Buna seara.Doresc sa intabulez o suprafata de teren pentru care am Titlu de Proprietate,Certificat de Mostenitor fiscalizat deci platesc impozit pentru acel teren si un titlu executoriu,Problema este ca pe teren am un gard construit fara autorizatie de constructie primaria a reziliat contractul pentru cadastru sistematic pentru sectorul cadastral respectiv,iar in sistem integrat adica platit cadastristul mi=a spus ca imi trebuie un executor judecatoresc desi eu vreau sa inscriu terenul si nu gardul.In astfel de situatii primaria ar trebui sa emita autorizatiea de desfintare care presupune foarte multe acte printre care si cadastru.Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie.Va multumesc pentru orice raspuns ori sugestie.
Multumesc
Buna ziua.D-le avocat foarte putini avocati isi asuma un rezultat de succes.La procesul meu apelul de care am facut vorbire este in mod clar introdus in scopul tergiversarii executarii silite,eu stiu mai trebuie sa se prinda si judecatorul.O zi buna.
Buna seara .actiunea de la fond este aproape identica cu motivele din apel Spun aproape pentru ca in apel nu a mai reiterat exceptia prescriptiei in rest motivele sunt la fel,iar instanta de fond a raspuns motivat in drept si in fapt acestora.Intrucat nu sunt criticate si nu se arata unde a gresit sau a aplicat vre-o norma juridica intr-un mod gresit nu vad ce as putea sa dovedesc in plus sau in minus ceea ce instanta de fond a transat,
Buna seara ,Daca la judecata de fond a unei contestatii la executare in calitate de parat am castigat la toate capetele de cerere la apelul declarat de reclamanta mai este obligatorie intampinarea deoarece nu sunt dovezi noi practic se cere o rejudecare a unor aspecte pe care instanta de fond le-a motivat in drept si in fapt.
Buna ziua. In concret este vorba de un apel avand ca obiect contestatia la executare,in care un debitor invoca lipsa calitati,Obligatia din titlu este de ridicare[desfintare a unui gard aflat pe proprietatea mea.Gardul respectiv este construit fara autorizatie de constructie,existand deci o dubla obligatie,si anume cea prevazuta in titlu executoriu ,prin care sa dispus si modificarea titlului de proprietate a contestatorului si a doua obligatie este din partea primariei norma juridica fiind art.27/din legea 50/1991,legea disciplinei in constructii.contestatoarea sustine ca titlu executoriu nu ii este opozabil deoarece nu este titular a dreptului subiectiv,dar acesta a stat patru ani in proces a fost legal citat ,a facut acte de procedura a fost citat prin scrisoare recomandata pentru efectuarea expertizei la fata locului,fiind astfel la sfarsitul procesului titularul unui raport juridic obligational.Obbligatia nu este intuitu personae ,deci prin obtinerea autorizatiei date de instanta aceasta obligatie o poate indeplini si creditorul sau orice alta terta persoana.deocamdata procesul in care am cerut autorizarea conform art 904 c proc civ. a fost suspendat datorita acestui apel conform art,413 alin.1 c proc civ. si este evident ca nu se urmareste decat tergiversarea sicanarea prin intarzierea executarii silite