avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Activitate dorely

Activitate dorely

va multumesc frumos
Buna ziua ,am o problema cu un proces verbal si vreau cu stima sa va intreb daca ma puteti ajuta cumva.Este o amenda pentru ca am avut trusa medicala si stingatorul pentru incendii omologate dar expirate la un control la frontiera{vama} si povestea este ca nu am vrut sa semnez PV deoarece nu a vrut sa treaca seriile de pe stingator si trusa medicala pe procesul verbal pentru ca eu i-am spus ca nu a vazut bine data expirarii {erau omologate si valabile} si atunci s-a cam enervat rau de tot,a scris PV iar cand m-a intrebat daca am ceva de mentionat i-am raspuns sa scrie ,,DISCRIMINARE"deoarece din toata vama numai pe mine m-a controlat pe cand in (lege 360/2002 al politistului de frontiera scrie destul de clar la art.3 isi desfasoara activitatea profesionala in interesul si sprijinul persoanei,exclusiv pe baza legii si principiilor impartialitatii si nedicriminarii iar la art.6lit.b aplica tratamente egale tuturor persoanelor,luand aceleasi masuri pentru situatii similare care la mine nu este cazul)si atunci s-a enervat mai rau si mi-a intors masina si mi-a spus ca o primesc acasa amenda.,bineinteles ca PC are si martor care ar fi trebuit sa vada despre ce e vorba .Ce as putea face si cum?Va multumesc.
buna ziua,vreau sa intreb daca politistul de frontiera are in atributiile sale sa controleze la autovehicul daca ai trusa medicala si extinctor si sa dea amenda ca sunt expirate.In alta ordine de idei este ca la procesul verbal intocmit nu a vrut sa treaca data expirarii ambelor cum am cerut doar a scris ca a trecut termenul de valabilitate , atunci nu am vrut sa semnez P.V. si a luat un martor pe care a vrut el.