avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate mimilica2013

Activitate mimilica2013

Buna dimineata,
La o asociatie non profit in actul constitutiv al acesteia este mentionat ca Patrimoniul initial al Asociatiei este constituit prin aportul în numerar al membrilor fondatori,dar fara sa se mentioneze cu cat a participat fiecare membru.La banca unde am contul mi se cere o hatarare a adunarii membrilor prin care se mentioneaza cu cat a participat fiecare membru.Ideea e ca patrimoniul initial a fost adus de presedinte .Pot declara ca presedintele a participat cu 100% sau aportul membrilor trebuie sa fie in parti egale?
Multumesc!
Am contractat un credit pe societate pe care nu l-am mai putut plati.Acesta a fost pus pe executare.La creditul respectiv am gaj un spatiu si giranti persoane fizice.A fost pusa poprire asupra salariilor girantilor,imobilul vandut la a 3-a licitatie.La executor apar la plata cu o suma de 20.000RON iar la banca cu suma de 70.000.Creditul contractat a fost de 75.000 RON.Explicatia bancii si a executorului a fost pt acea diferenta ca nu s-au mai actualizat lunar titlurile executorii transmise catre mine pt ca ar fi fost anevoios.Va rog sa-mi spuneti cand ar fi trebuit sa stopeze banca dobanzile?Mentionez ca nu mi s-a acordat dreptul la esalonare rate,banca nu a cerut insolventa societatii,dobanzile la credit ,chiar daca a fost pus pe executare,au mers in continuare.Este normal ca banca sa incaseze in continuare dobanzi,penalitati si alte cheltuieli,executorul sa primeasca si el comisioane si eu sa raman la plata cu o valoare a datoriei la fel de mare ca in momentul contractarii creditului?Exista temei legal pentru o actiune in instanta astfel ca sumele incasate de banca sa mearga pe principal si nu pe dobanzi asa cum au facut ei?
va multumesc