Forum Discuţii juridice Executare silită Executare credit si dobanzi
Discuție deschisă în Executare silită

Executare credit si dobanzi

Am contractat un credit pe societate pe care nu l-am mai putut plati.Acesta a fost pus pe executare.La creditul respectiv am gaj un spatiu si giranti persoane fizice.A fost pusa poprire asupra salariilor girantilor,imobilul vandut la a 3-a licitatie.La executor apar la plata cu o suma de 20.000RON iar la banca cu suma de 70.000.Creditul contractat a fost de 75.000 RON.Explicatia bancii si a executorului a fost pt acea diferenta ca nu s-au mai actualizat lunar titlurile executorii transmise catre mine pt ca ar fi fost anevoios.Va rog sa-mi spuneti cand ar fi trebuit sa stopeze banca dobanzile?Mentionez ca nu mi s-a acordat dreptul la esalonare rate,banca nu a cerut insolventa societatii,dobanzile la credit ,chiar daca a fost pus pe executare,au mers in continuare.Este normal ca banca sa incaseze in continuare dobanzi,penalitati si alte cheltuieli,executorul sa primeasca si el comisioane si eu sa raman la plata cu o valoare a datoriei la fel de mare ca in momentul contractarii creditului?Exista temei legal pentru o actiune in instanta astfel ca sumele incasate de banca sa mearga pe principal si nu pe dobanzi asa cum au facut ei?
va multumesc
Formulati o contestatie la executare si contactati un avocat din zona.