avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Activitate grigorasgelu91

Activitate grigorasgelu91

daca o persoana este condamnata definitiv si irevocabil si acea persoana se sustrage nu este arestata ,prinsa in cazul unei gratieri in masa acea persoana va beneficia de gratiere ?
fratele meu la momentul savarsirii faptei nu avea domiciuliu stabil nu a fost reprezentat si in baza actului de vanzare cumparare a casei care arata ca nu avea domiciuliu stabil cere redeschiderea dosarului pentru a incerca schimbarea faptei (avocata spune ca dosarul a fost trimis la procuratura si aprobat acum urmeaza sa mai aprobe si tribunalul sau parchetul rejudecarea)dar cum spuneam el daca i-a o pedeapsa mai mica termenul de prescriptie nu incepe sa curga incepand de anul asta ?.. si avocata care cred eu ca e BLONDA spune ca incearca sa obtina prescrierea executari pedepsei ceea ce nu se poate pt ca el trebuie sa stea 12,6 ani din 2007 .. ma intreb cum poate ea schimba ceva in bine in favoarea fratelui meu ?
da intradevar asa este 12,6 ani trebuie sa stea ascuns pt ca pedeapsa sa se poata prescrie in schimb intrebarea mea e alta vrem sa redeschidem dosarul daca il redeschidem si peste o luna obtine o pedeapsa mai mic ade 7 ani jumatate sa spuem 4 ani .. incepe un nou termen de prescriptie adica de anul asta sau se i-a in calcul din 2007 .eu asta imi intreb avocata si nu stie sau nu vrea sa imi raspunda asa cum trebuie ca daca ar incepe un nou termen de prescriptie incepand de anul acesta e in defavoarea fratelui meu el are deja stati mai bn de 6 ani si la o noua pedeapsa sa spunem 4 ani ar trebui sa stea alti 5 ani plus pedeapsa .. adica e clar in defavoarea lui ..
multumesc
buna ziua am luat recent legatura cu o avocata pentru a incerca sa ii schimb incadrarea fratelui meu de la talharie la frut el este condamnat din 2007 la 7,6ani dar nu este prins avocata se contrazice mereu prin ce spune si nu stiu cata incredere sa am in prima faza imi spune ca termenul de prescriptie a pedepsei se i-a de la terminarea procesului adica din 2007 dupa imi spune ca de la inceputul procesului (el a mai avut o pedeapsa de 1.6ani pt furt data in 2003 2004) care sa prescris intreb avocata daca ii obtine o noua pedeapsa de cadn incepe sa curga noul de prescriptie pentru ca fratele meu nu vrea sa se predea si avocata nu stie exact sa ma lamureasca in legatura cu termenul de prescriptie a pedepsei si se contrazice din nou si imi spune ca prescriptia penala e de 8 ani ...nu stiu ce sa mai cred si nici ce sa inteleg ..daca face ceva in defavoarea clientului ea risca ceva ?
Buna ziua fratele meu a fost condamnat pentru furt in 2005 la 1,6 ani de inchisoare cu executare si in 2007 a primit o noua pedeapsa de 7.6 ani pentru talharie (nu a fost prins si arestat pana acum ) pedeapsa de 1.6ani sa prescris si i-am angajat o, avocata pentru a incerca sa ii schimbam incadrarea de la talharie la furt si eventual pentru a obtine o pedeapsa mai mica, numai ca am nelamuriri el are deja mai bine de 6 ani de la finalizarea procesului,in mod normal trebuie sa stea 12.6 ani pentru a se prescrie pedeapsa,intrebarea mea este daca acum redeschidem procesul si ulterior obtinem o pedeapsa mai mica 4 5 ani, incepe sa curga un nou termen(adica a stat cei 6 ani ascuns degeaba) sau termenul de prescriptie se i-a in calcul din 2007 de cand a fost condamnat