avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaleanca

Activitate ioanaleanca

Buna ziua, am inscris o sociewtate pentru obtinerea de granturi pentru capital de lucru. Au trrecut 3 saptamani de atrunci si nu am primit nici un raspuns. Trebuia sa fdac o cererere sa mai fac ceva in plus? Nu stiu daca am parcurs toti pasii necesariu. Ea apare inregistrata cand intru pe site. Sau va trebui sa mai astept raspuns.? Multumesc.
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
OK.Dar banii pentru partile sociale s-au incasat in contul firmei.
Eu am inregistrat in 462 dar nu stiu daca este ok sa ii las acolo.
Buna ziua .
Am urmatoarea situatie
O persoana fizica romana care detine 90% parti sociale intr-o societate comerciala cesioneaza 20% unui cesionar persoana juridica nerezidenta reprezentata de o persoana fizica romana.
As vrea sa stiu inregistrarile contabile pe care trebuie sa le fac la societatea de unde sunt cesionate partile sociale.
Impozitul a fost platit.
Partile sociale au fost cesionate la o valoare mai mare.

Multumesc.
Buna ziua , am o societate in care asociatul unic doreste sa fie angajat cu contract individual de munca. Are voie?
Buna ziua, as dori o informatie in legatura cu cesiunea de parti sociale.
Am o societate care are un asociat unic, acesta vrea sa cedeze toate partile sociale sotiei si el sa nu mai faca parte din societate.
Ce trebuie sa faca?
Care sunt documentele care trebuiesc intocmite?
As dori opinia dvs. cu privire la inregistrarile contabile privind un site de reduceri (vouchere).

Site-ul de reduceri (spre exemplu societatea X) incheie un contract cu o societate (Alfa) in vederea postarii unei oferte de servicii (cursuri de inot). Oferta poate fi :
cazul 1:sub forma doar de voucher valoric pe care il incaseaza "societatea X"
cazul 2: voucher-ul sa includa si valoarea cursului de inot .
Presupunem ca Societatea X nu este platitoare de TVA.

Avand in vedere experienta dvs. si daca ma puteti ajuta, va rog sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate legala ca firma X sa factureze direct catre clientul final (in cazul vouchere-lor valorice care nu includ si valoarea serviciului), fara sa mai factureze catre SC Alfa, deoarece SC Alfa nu doreste sa includa valoarea voucher-ului in factura emisa catre clientul final, mai ales ca sunt si clienti finali care achizitioneaza vouchere si nu le folosesc.
Va multumesc