avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate RaulBogdan

Activitate RaulBogdan

Răspuns la discuția Vanzare-cumparare auto
De putut se poate este o practica mai ales la masinile cu motare mari unde impozitul este mare . Cel mai bine ar fi de facut o procura notariala . Daca se alege partea cu radierea fiscala mare atentie ca prorpietarul sa nu cumva sa aiba o copie dupa cartea de indentitate a masinii si sa o radieze de la politie fara stirea dv . Ca sfat mai bine ati alege o masina neinscrisa in Ro cu acte de stainatate pe care sa o inamtriculati fara plata TIMBRULUI DE MEDIU ( cred ca se poate , cel putin in Baia Mare sunt cateva anunturi lipite prin targu auto cu recuperari de taxa si inamtriculari fara timbu de mediu ) Sper ca am fost de folos ! O zi buna !
Buna ziua !
Citind Anexa cu normele metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.9/2013 privind timbru de mediu pentru autovehicule am observat ca la Capitolul V Art. 6 se descrie cu lux de amanunt metoda de depreciere a unui autovehicul rulat . Am intrebat la RAR si la ANAF cu privire la acet lucru insa ca de obicei am primit un raspuns ferm si negativ din partea autoritatilor competente . Doresc sa stiu de ce nu se aplica aceasta depreciere si de ce RAR refuza sa efectueze deprecierea unui autovehicul daca aces lucru este cuprins in legea care face referire la timbrul de mediu . ( precizez ca raspunsul din aprtea autoritatilor a fost tipic : " Nu domne` la timbru nu se poate lasa cu ce scrie acolo !! "X-( ) Va multumesc pnetru eventualele lamuriri ! :)
Răspuns la discuția Infiintare firma - nelamuriri
Va multumesc frumos pentru lamuriri !
Buna ziua !
As dori sa infintez o firma care sa aiba ca activitate de baza vanzarea de autovehicule .Doresc sa achizitione masini de la firme de licitatii auto din Europa iar frima trebuie sa fie inscrisa in scop de TVA . As dori sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez si care este cea mai avantajoasa forma de frima ( SRL , PFA etc. ) As dori de asemena sa stiu in ce masura se poate recupera TVA si cum va fi aceasta firma impozitata de catre stat ( care sunt darile lunare pe care trebuie sa le achit catre stat ). Aceste dari trebuie achitate luna de luna chiar daca nu voi vinde masini in luna respectiva ? Precizez ca nu am mai infinat vreo socitatea comerciala pana acum . Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Amenda parcare politia locala
Multumesc pt. respunsul dv.! Am sa achit amenda si o voi considera invatatura de minte pt. viitor :">
Buna ziua ! Pt recuperarea timbrului de mediu cea mai simpla chetie are fi sa deschideti un proces pt recuperarea acestuia exact cum s-a procedat si cu vechea taxa . Ideea e ca trebuie sa asteptati pana vor fi restituiti banii insa de castigat aveti sanse mari. Si eu am recuperat timbru mediu si am inamtriculata fara plata timbrului diverse masini . Vedeti daca nu cumva decizia celor de la ANAF nu poate fi atacata in instanta fiindca oricum pe tema legata de timbru de mediu parea mea persoanal este ca statul a incalcat o gramada de drepturi si principii cum ar fi ( dreptul la libera circulatie a marfurilor in cadrul UE , ne retoactivitatea legii , etc. ) Sper ca am ajutat cu ceva prin raspunsul meu , precizez ca sunt un simplu cetatean fara pregatire de specialitate in domeniul Dreptului .
Buna ziua ! Sunt nou pe acest sait si as dori sa va adresez urmatoarea intrebare : Astazi 27.iunie 2013 am avut amsina aprcata pt. aproximativ 10 minute intro parcare din centrul orasului iar in momentul cand m-am intors inapoi aveam in parbriz lasata o amneda din partea politiei locale iar de amenda era atasata poza masini. Motivul evident al amendaii era lipsa tichetului de parcare . Intrebarea mea este : Masina mea are nr. de inamtriculare de UK , masina fiind inregistara pe numele meu in Anglia , eu fiind proprietarul din acte fara porcuri si alte "documente" . Sunt obligat sa platesc aceasta amenda ? Politia locala poate gasi dupa nr de inamtriculare de UK proprietarul (adica pe mine ) si sa imi bageozit sau mai rau sa fiu executat silit din cauza ei ? Va rog sa ma lamuriti si pe mine in aceasta situatie ! Precizez ca peste 2 luni imi expira actele de uk si doresc sa inmatriculez maisina in RO momenta in care trebuie sa ma prezint la politia rutiera cu numerele de UK (cele pe care figureza amenda ) voi plati atunci amenda ?