Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Depreciere TIMBRU DE MEDIU AUTO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Depreciere TIMBRU DE MEDIU AUTO

Buna ziua !
Citind Anexa cu normele metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.9/2013 privind timbru de mediu pentru autovehicule am observat ca la Capitolul V Art. 6 se descrie cu lux de amanunt metoda de depreciere a unui autovehicul rulat . Am intrebat la RAR si la ANAF cu privire la acet lucru insa ca de obicei am primit un raspuns ferm si negativ din partea autoritatilor competente . Doresc sa stiu de ce nu se aplica aceasta depreciere si de ce RAR refuza sa efectueze deprecierea unui autovehicul daca aces lucru este cuprins in legea care face referire la timbrul de mediu . ( precizez ca raspunsul din aprtea autoritatilor a fost tipic : " Nu domne` la timbru nu se poate lasa cu ce scrie acolo !! "X-( ) Va multumesc pnetru eventualele lamuriri ! :)
Salut! Am achizitionat o masina in valoare de 500 E . E vorba despre un Opel Corsa 1.4 i . Timbrul de mediu ajunge la suma de 480 de euro. Mașina nu are nicio optiune . Această depreciere m-ar ajuta foarte mult. Cum putem proceda pentru aplicarea ei ?
LivintCiprian, utilizator