avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate george_adc

Activitate george_adc

Buna seara.
As dori sa stiu daca o datorie acumulata la furnizorul de gaz din Italia, ar putea sa-mi creeze probleme aici in romania. Daca as cumpara un apartament, ma pot astepta la o executare silita ?
Va multumesc pentru raspunsuri. Am intrebat deoarece un notar din Galati mi-a spus ca un astfel de act are o valabilitate de cel mult 30 de zile. Acum m-am lamurit: trebuie sa gasesc alt notar :) . O seara placuta tuturor.
Buna seara :). As dori sa stiu cat timp este valabila declaratia data in fata notarului privind calatoria copilului nostru in strainatate, insotit de mine. Multumesc anticipat
Multumesc pentru raspuns .
Buna ziua.
Vreau sa cumpar o a 2-a casa si as vrea sa stiu daca acest lucru este considerat ca fiind un venit suplimentar chiar daca nu voi realiza un venit de pe urma lui prin inchiriere sau alte mijloace.
Multumesc anticipat :)
Buna seara :)
O intrebare daca se poate: O "casa" construita din coninere maritime, are nevoie de autorizatie de constructie? Care sunt pasii de rumat sau textul de lege care ma intereseaza? Multumesc anticipat.
Buna seara :) Ca de fiecare data, felicitari tuturor celor care nu raspund la interbari dar si adminilor.
Intrebarea mea : tatal meu ar vrea sa-i doneze baiatului meu minor in varsta de 5 ani, un apartament si as vrea sa stiu daca acest lucru este posibil dar si documentele necesare. Mentionez ca minorul este nascut in alt stat dar are cetatenie romana.
Va multumesc
Buna ziua.
As dori sa stiu daca pot opta pentru noul regim matrimonial descris in codul civil, eu fiind casatorit de 10 ani. Mentionez ca vrem sa cumparam un imobil dar nu putem datorita unor credite restante pe care eu le am. Se poate face aceasta separatie de bunuri pt ca viitorul imobil, achizitionat de sotie, sa fie ferit banci/ creditori sau executori judecatoresti?
Multumec
va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra :). Eu inca doresc sa achizitionez acel teren chiar daca vanzatorul refuza acum. In cazul in care m-as adresa instantei, ce sanse de reusita as avea, cat ar dura si carei instante ar trebui sa ma adresez. Din nou, vreau sa va multumesc pentru ajutorul dat .
Buna ziua :)
As dori sa stiu ce se poate face: am o intelegere verbala cu proprietarul unui teren agricol pentru care am platit un avans de 500 ron pentru care am primit de la vanzator o hartie scrisa si semnata de mana lui cu mentiunea ca voi plati cheltuielile cadastrale deci, eu sunt cumparatorul. Nu are Cadastrul facut si din acest motiv Notarul nu a putut face un ante contract. Eu inca vrea sa cumpar acel teren desi proprietarul ma tot amana. Cand i-am spus ca voi merge la politie a inceput sa-mi trimita tot felul de mesaje cel putin isterice. Intrebarea mea : in urma avansului primit si a hartiei scrisa de el cum ca acei bani sunt pentru terenul pe care el il are de vanzare, trebuie sa-mi vanda mie sau se poate razgandi? Unde ar trebui sa ma adresez.
Va multumesc.