avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_2

Activitate mihaela_2

Am semnat o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare pt. un imobil, urmand ca la sfarsitul lunii septembrie 2022 sa semnam si contractul final: nu s-a intamplat lucrul acesta, si posibil sa nu se intample prea curand.

La sectiunea Sanctiuni din promisiunea bilaterala, e stipulat ca promitentul cumparator are dreptul de a solicita o suma X cu titlu de daune interese, daca nu s-a respectat termenul de predare imobil si semnare contract final, convenite de comun acord.

Se poate solicita aceasta suma? Este rezolvabil? Cui ar trebui sa ma adresez? Avocat? Notar?

Multumesc!
Bună ziua,

Am situația următoare:
- bunicul este diagnosticat cu demență mixtă si Parkinson, cu referate medicale de la comisie care atestă lucrul acesta, fără certificat de handicap, cu pensie de vârstă.
- pt. că bătrânul nu are capacitatea de a avea grijă de el, fiica este cea care l-a îngrijit, pânâ anul acesta când l-am internat la un azil privat
- fiica nu este încadrată ca și însoțitor.

Pentru că plata azilului este cu mult peste pensia bătrânului, vrem să știm:
- care sunt pașii de urmat pentru obținerea unei indemnizații de handicap
- indemnizația poate fi acordată dacă vrem să fie folosită cu scopul de a plăti taxa la azil privat?

Mulțumesc anticipat!
Răspuns la discuția Carte de munca electronica
Nu, nu sunt menționate pe cartea de muncă

Cornel Vasile a scris:

Nu exista carte de munca electronica .... ce trebuia sa stampileze fostul angajator ?

Ultimele inscrieri incarnetul de munca pentru cei care erau activi sau aveau suspendate c.i.m. la 01.01.2011 , erau :
- Se abroga dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca .....01.01.2011

- Art. 298 alin. 3 din Legea nr. 53/2003-Codul muncii cu modificarile si completarile ulterioare

Le aveti mentionate in carnetul de munca ?

In 2011 cand s-a facut trecerea la cartea de munca electronica, fostul angajator nu a mentionat si nici stampilat acest fapt pe cartea mea de munca (asa cum am vazut ca s-a procedat pe cartile de munca ale unor cunostinte).
Cat este de grav acest lucru?

Multumesc!
Și dacă vânzătorul nu prezintă adeverința de la asociația de proprietari, cum se atestă ca nu are restante la întreținere?!

Mulțumesc!

raluk0207 a scris:

1. Nu aduceți adeverința respectiva.
2. Vedeți ce acte are vânzătorul. Dacă imobilul a fost dobândit anterior căsătoriei sau provine dintr-o moștenire, donație, testament sau vânzarea unui alt bun propriu, atunci poate sa îl vândă singur. Nu are nicio relevanta ca e văduv.
Dacă apartamentul a fost cumpărat în timpul căsătoriei, trebuie sa fi dezbătut succesiunea și sa fi obținut un certificat de moștenitor/legatar sau o hotărâre judecătorească, care sa ateste faptul ca este unic moștenitor.

Buna ziua

Intentionez sa cumpar un apartament si am nevoie de cateva sfaturi notariale.

Va rog sa ma corectati/adaugati daca actele solicitate vanzatorului de catre notar sunt urmatoarele:
- CI proprietar/vanzator
- actele apartmaentului
- cadastrul apartamentului (PAD, relevee, incheiere intabulare)
- extras carte funciara pt informare nu mai vechi de 30 zile
-certificat fiscal, directia taxe si impozite privind valoarea de impozitare al apartamentului
-certificat energetic
-ultimile facturi la utilitati si chitante de plata
- adeverinta asociatia de proprietari pt vanzare apartament.

In contextul celor de mai sus am 2 nelamuriri:
1. apartamentul in cauza se afla intr-un bloc unde nu exista formata o asociatie de proprietari- in acest caz, cum se procedeaza cu adeverinta pe care ar trebuie prezentata notarului?!
2. vanzatorul sustine ca este unic proprietar al apartamentului (sotul este decedat) - cum se poate verifica/atesta acest lucru pt a nu avea "surprize" , fiind astfel un al doilea proprietar cu drept asupra apartamentului?!

Multumesc anticipat!
Multumesc!
Am sunat la primaria din Slanic Moldova- pt ca acolo se afla apartamentul, si persoana de la taxe si impozite mi-a comunicat ca nu exista asociatii de proprietari in Slanic Moldova ( lucru confirmat de altfel si cu vanzatorul) .. dubios...
Buna ziua

Intentionez sa cumpar un apartament numai ca proprietarul sustine ca nu stie nici anul constructiei, nici materialul din care este ridicat blocul.

Cum pot afla lucrurile acestea?

Multumesc
Asa este; are pensie pe caz de boala din 2005.
In acest caz, inteleg ca este corect ca plata drepturilor sa se faca din feb 2020 - cu plata retroactiva a diferentei de suma intre cele 2 pensii?!
Buna ziua,

Mama mea a primit decizia de pensie pt limita de varsta in august 2020.
Citez din decizie:
"Data inscrierii la pensie limita de varsta: 27 iunie 2019.
Plata drepturilor se va face incepand cu data de 10 februarie 2020."

Mentionez ca din iunie 2019 pana in prezent a primit pensie pe caz de boala ( care este mai mica decat cea pt limita de varsta).

Intrebare: de ce plata drepturilor se face cu februarie 2020 si nu cu iunie 2019, cand a intrat de drept la limita de varsta?

Multumesc anticipat.