avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte notariale - vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte notariale - vanzare apartament

Buna ziua

Intentionez sa cumpar un apartament si am nevoie de cateva sfaturi notariale.

Va rog sa ma corectati/adaugati daca actele solicitate vanzatorului de catre notar sunt urmatoarele:
- CI proprietar/vanzator
- actele apartmaentului
- cadastrul apartamentului (PAD, relevee, incheiere intabulare)
- extras carte funciara pt informare nu mai vechi de 30 zile
-certificat fiscal, directia taxe si impozite privind valoarea de impozitare al apartamentului
-certificat energetic
-ultimile facturi la utilitati si chitante de plata
- adeverinta asociatia de proprietari pt vanzare apartament.

In contextul celor de mai sus am 2 nelamuriri:
1. apartamentul in cauza se afla intr-un bloc unde nu exista formata o asociatie de proprietari- in acest caz, cum se procedeaza cu adeverinta pe care ar trebuie prezentata notarului?!
2. vanzatorul sustine ca este unic proprietar al apartamentului (sotul este decedat) - cum se poate verifica/atesta acest lucru pt a nu avea "surprize" , fiind astfel un al doilea proprietar cu drept asupra apartamentului?!

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Duminică, 30 Ianuarie 2022
mihaela_2, utilizator
Cel mai recent răspuns: Emilika40 , utilizator 04:55, 31 Ianuarie 2022
1. Nu aduceți adeverința respectiva.
2. Vedeți ce acte are vânzătorul. Dacă imobilul a fost dobândit anterior căsătoriei sau provine dintr-o moștenire, donație, testament sau vânzarea unui alt bun propriu, atunci poate sa îl vândă singur. Nu are nicio relevanta ca e văduv.
Dacă apartamentul a fost cumpărat în timpul căsătoriei, trebuie sa fi dezbătut succesiunea și sa fi obținut un certificat de moștenitor/legatar sau o hotărâre judecătorească, care sa ateste faptul ca este unic moștenitor.
Și dacă vânzătorul nu prezintă adeverința de la asociația de proprietari, cum se atestă ca nu are restante la întreținere?!

Mulțumesc!

raluk0207 a scris:

1. Nu aduceți adeverința respectiva.
2. Vedeți ce acte are vânzătorul. Dacă imobilul a fost dobândit anterior căsătoriei sau provine dintr-o moștenire, donație, testament sau vânzarea unui alt bun propriu, atunci poate sa îl vândă singur. Nu are nicio relevanta ca e văduv.
Dacă apartamentul a fost cumpărat în timpul căsătoriei, trebuie sa fi dezbătut succesiunea și sa fi obținut un certificat de moștenitor/legatar sau o hotărâre judecătorească, care sa ateste faptul ca este unic moștenitor.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă nu există asociație nu există nici datorii la întreținere. Omul are utilitățile (apă, curent, gaz) contorizate individual. Cereți ultimele facturi plătite ca să aflați dacă e în regulă cu plata lor.
De regulă, notarii cer adeverință de la primărie că blocul respectiv nu are constituită asociație sau nu face parte din vreuna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru achizitionarea unui imobil la ce trebuie sa fiu atenta? NONIE NONIE Buna zuia tuturor.Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi in ceea ce priveste achizitionarea unui imobil. As vrea sa cumpar un apartament intr-un bloc vechi de la ... (vezi toată discuția)
Doresc sa cumpar apartament murphy_04_09 murphy_04_09 Vreau sa cumpar un apartament. Vanzatorul nu mi-a zis ca este sediu de firma. Am fost la un notar public si acesta a obtinut extras de carte funciara pentru ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare locuinta prin banca miara miara Buna ziua. Urmeaza sa achiziționez un apartament cu credit prin banca. Banca mi-a spus ca nu am nevoie de certificat energetic, dar pe internet am gasit ... (vezi toată discuția)