avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate nikoleta09

Activitate nikoleta09

Buna ziua ! Locuiesc pe o strada unde sunt majoritatea case.Am un vecin care si a pus pe poarta semne cu parcarea interzisa si ca ar fi intrarea lui in curte cu masina . Minciuna ! Dansul nu are domiciliu la adresa respectiva avand doar o cota parte din spatiul acela unde este intrarea intr un imobil comun cu alti proprietari .Acest domn avand acces de ani de zile pe acea poarta doar el perpedes .Nicodata cu masina. Acest lucru nu exista deoarce in curte sunt depozitate diverse lucruri si el nu are acces cu masina nu are loc si niciodata nu si a parcat masina in curte. Locuiesc aici din 1986 .A chemat politia ca am parcat in fata portii dar la marginea bordurii pe partea carosabila si regulamentar .cand au venit domnii de la rutiera el a intrat in birou si nu a mai iesit afara.Eu am vrut si i am rugat pe cei de la rutiera sa verifice daca acolo se poate intra cu masina iar dansii au spus ca nu i intereseaza ce i in curte .Acum va intreb ce pot face eu ca sa demonstrez ca asta este un mincinos si face apeluri la 112 pt orice prostie si de fiecare data cum vin aia asa si pleaca,noi vecinii ca s si alti in situatia mea primim amenzi iar el nimic ???? Chiar se poate suna asa la 112 pt orice,cum este cu amendarea pt declaratii mincinoase se poate dovedi tot ce am sups iar apelurile lui sunt inregistrate si la 112 !!! Eu pot suna unde anume ca sa dovedesc ca minte si nu are acces cu masina in curte? Va multumesc !
Am specificat in actiune toate imbunatatirile pe care le am facut : racordare la gaze ,apa ,facut baie si bucatarie cu toate cele necesare ,schimbat usi si ferestre ,construit hol la intrarea in imobil ,vopsea decorativa la exterior etc ,multe .Am cerut despagubirea in bani si plecam sau ramanem in casa pana se scade suma.Mentionez ca locuesc aici din 1986 .Acum sunt 4 proprietari pe acest imobil. 2 sunt mostenitorii de drept iar 2 sunt sot si sotie care au aparut din senin ca ar fi zic ei ,nu au aratat nici un act doveditor.Cei de drept se dau cotiti si nu vor sa apara in fata noastra a fostilor chiriasi .Doar ne trimit harti prin avocata lor si atat .
Buna ziua .Pot fi evacuata din locuinta de fosti proprietari care au retrocedat imobilul daca am un proces pe rol cu dansii pt drept de retentie ????
unchiul meu a vandut un teren care este al bunicului meu el fiind decedat , iar eu am dreptul la mostenire dupa mama care a decedat si era sora lui .Nefiind succesiunea facuta acel cumparator cere succesiune pt terenul lui pt ca au facut chitanta de mana la primarie eu nu vrea sa fiu de accord cu vanzarea asta ce pot face???Unchiul meu a mai vandut si alte terenuri fara acoordul nostru trei surori care avem parte din mostenire ,ce se intampla daca nu ne prezentam la notarul unde vom fii chemate pt ca au zs ca ne au trimis citatiile deja???sa ma lamuresca cineva ce se intapla cu trenurile deja vandute mai intra in bunurile succesorale???succesiunea nu este facuta iar legal mostenitorii am fi4 unchiul si noi surorile care suntem nepoatele lui din partea sorei care a decedat
Buna ziua ,am si eu o problema vreau sa deschid succesiunea dupa bunicii materni bunicul a decedat in 1997 iar bunica in 2009 . Mama a decedat in 2007 mai are un frate care a locuit si locuieste in continuare in casa parinteasca care se afla in Com Izbiceni Jud Olt iar noi suntem 3 surori si locuim in Bucuresti Problema este ca in momentul decesului buncii erau 9 ha de pamant adunat cu tot cu locul si casa insa unchiul meu a vandut din loturile de pamant fara a fii succesiunea facuta acum au ramas cam 5 ha toata averea Noi surorile ne vrem partea de mostenire .Cum putem rezolva problema si ce avem de facut ?
Se poate ca unul caruia ia vanadut pamant cu act de mana sa poata cere succesiunea doar pe acel teren de 1 ha??Si ce intampla cu restul terenurilor pe care lea vandut ele intra la succesiune??? se ia in calcul toate bunurile ramase la data decesului sau la data deschiderii succesiuni???? VA MULTUMESC pt atentia accordata si sa ma indrume cineva ce avem de facut mai departe