avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate Deka85

Activitate Deka85

Discuție Mostenire
Am si eu urmatoarea problema : Bunica mea a decedat acum cateva luni, ea detinea mai multe terenuri. Noi suntem 3 frati, unul din ceilalti 2 a facut acte de vanzare cumparare cu bunica in varsta de 95 de ani a platit restul de mostenitori ( copii, nepotii ) cu sume imfime si a strans semnaturi ca renunta la mostenire acum detine majoritatea terenurilor , au mai ramas 3 pe numele bunicii. Intrebarea mea este : Eu mai am dreptul la ceva? Mai am vreo sansa? Ce trebuie sa fac mai departe? si care este ordinea succesiunii avand in vedere restul mostenitorilor: O fiica, nepoti etc. Mentionez ca nu am semnat nimic , nici nu am primit nimic la vremea respectiva.
Multumesc pentru raspunsul anterior as mai avea cateva intrebari legate de acest subiect daca ma puteti ajuta.

1. Cererea mea de concediu am scris-o gresit asa cum am zis mai sus de pe 1 oct 2012 pe 30 septemprie 2013 optand pentru 1 an de CCC, intrebarea e daca cumva concediul este valabil pana in perioada aceea sau se incheie automat la implinirea copiilor 1 an?

2. Am inteles ca am dreptul sa ma intorc la munca indiferent de data fara nici o restrictie si angajatorul nu are dreptul sa inceteze contractul de munca dar poate sa imi restructureze legal postul de munca? si daca da exista vreo compensare salariala sau trebuie neaparat stipulat in contractul individual de munca?

3. Si ultima intrebare este legata de acel stimulent de insertie : care este suma pe ar trebui sa o primesc lunar avand in vedere ca am gemeni si cate luni daca am optat pentru un an de concediu?

Multumesc anticipat
Buna ziua. Am si eu o nelamurire : Sunt in concediu de paternitate si se apropie ziua in care cei doi gemeni fac 1 an ( am optat pentru concediul de paternitate de 1 an ). Cand am facut cererea de concediu am facut o greseala am facut-o de pe 1 octombrie 2012 pana pe 30 septembrie 2013 dar copii implinesc 1 an pe 13 august . Eu am cerut conducerii sa ma intorc la munca mai devreme inainte sa implineasca copii 1 an in speranta ca o sa primesc prima aceea de reintoarcere mai devreme in campul muncii dar conducerea nu mi-a aprobat cererea motivand ca nu are ce face cu mine asa de devreme si sa ma intorc la munca pe 30 septembrie. Eu din 13 august nu mai primesc indemnizatie. E greseala mea , dar se poae face ceva in privinta asta ?