avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate ndt

Activitate ndt

Buna ziua,

Sunt cetatean roman si doresc sa imi echivalez / evaluez diploma de licenta in strainatate, intr-un stat parte la Conventia de la Haga (Statele Unite).

Ce am facut pana acum:
-am fost la facultatea emitenta a diplomei si am obtinut adeverinta de autenticitate
-am fost la CNRED pentru vizare

Ce nelamuriri am?

Urmatorul pas ar fi sa merg la Prefectura pentru obtinerea apostilei. Este nevoie de o apostila pentru diploma in sine, si una pentru suplimentul de diploma, 2 apostile in total?
Dupa ce obtin apostila (sau apostilele) de la Prefectura, mai departe ce ar trebui facut? Mentionez ca inca nu am tradus nimic, le traduc inainte sau dupa ce merg la Prefectura?

Avand in vedere ca diploma e doar in limba romana (suplimentul e atat in romana cat si in engleza), va trebui sa traduc diploma in engleza la un traducator autorizat, si sa legalizez traducerea la un notar public. Suplimentul fiind deja si in engleza, prespun ca nu mai trebuie tradus, cel mult ar trebui o copie legalizata la notar?

Cam asta e totul, sau traducerea legalizata trebuie si ea apostilata (supralegalizare)? (avand in vedere ca institutia din straintatate care imi solicita actele nu accepta diploma in original, ci doar copii).

Imi cer scuze daca nu am fost coerent in exprimare dar ma doare capul deja, de circa doua ore caut informatii, fie pe net, fie la diverse telefoane, si nu am aflat nimic concludent, pareri contradictorii. Nu vreau sa fac drumuri degeaba, cu atat mai putin sa platesc si apoi sa aflu ca nu am urmat procedura corecta.

Va multumesc pentru timpul acordat.