avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate eu1983

Activitate eu1983

Răspuns la discuția Custodie minor
''vreti sa intentati dvoastra actiunea de divort, dar sa ramaneti in acelasi apartament? Da, se poate si asta...oricat de ciudat suna'' ...de ce suna ciudat ca eu intentez divort si vreau sa raman in casa ?

Ce poti face ca un copil de 3 ani sa raman la tine , in detrimentul mamei , decat sa aduci tot felul de probe ca mama nu este suficient de buna pt copil .
Sotia daca nu vrea sulta , eu nu vreau sa-l las ei , ne poate obliga instanta sa-l vindem daca nu ne intelegem ?
Si nu dau nimic peste nas , vreau sa vad ce sanse are mama sa obtina custodia copilului si sa ramana in casa , eu avand anumite beneficii in detrimentul ei

Multumesc!
Răspuns la discuția Custodie minor
Pai casa in care locuim este luata dupa casatorie , bun comun ...deci unde locuieste poate fi si la mama si la tata .
Eu am stat 1 an si 4 luni cu el acasa de cand s-a nascut , insa tatal vrea sa ma denigreze cu filmulete su discutii pe whats app. sotul meu castiga triplu decat mine , si considera ca in acest fel va putea avea mai bine grija de el .

Răspuns la discuția Custodie minor
Sa inteleg ca daca nu aduc un avocat si pt ca un copil de 3 ani sa raman cu mama , eu trebuie sa vin cu probe ca tatal nu este potrivit sa ramana cu el si tatatl la fel , este un razboi intre noi , un judecator va decide cu cine ramane copilul in functie de cat se discrimenaza cei 2 in fata lui ?
Buna ziua ,

In cazul unu proces de divort cu minor de 3 ani , daca ma prezint fara avocat , eu ca mama ce sanse am sa obtin copilul ,
Intrucat nu doresc sa fc un circ din acest divort, fostul meu sot vrea sa ramana copilul la el , insa acelasi lucru doresc si eu dar fara sa fac tot felul de scenarii pt a denigra pe el in fata instantei .
Doresc copilul sa ramana la mine , am vreo sansa daca ma prezint fara avocat ?

Multumesc!
Buna ziua ,

La o depasire de viteza, m-a oprit politistul si la verificarea documentelor s-a constatat ca aveam ITP-ul expirat .
Am pe proces trecute 2 contraventii dar amenda este o singura valoare .
In acest caz , suma cumuleaza si amenda de viteza sau doar pt ITP expirat ?
Nu am intrebat dar masina este pe societate si vreau sa stiu cat trebuie sa platesc eu pt viteza si cat pt ITP.

Multumesc!
Răspuns la discuția Retinere din salariu
Va multumesc!

Eu inteleg ca nu sunt vinovat de acea amenda , dar utilizatorul si compania sustine ca este responsabilitatea departamentuluid e a verifica valabilitatea documentelor ce tin de masinile companiei si eu as fi responsabil de aceasta sarcina chiar daca nu imi este specificata in atributiile fisei postului . Utilizatorul sustine ca daca exista departament care ar trebui sa informeze utilizatorii masinilor sa-si reinnoiasca docuemntele el nu are nici o vina ca a luat amenda .

Multuemesc!
Buna ziua ,

Lucrez la un departament de Logistica , si una dintre atributii este sa ma ocup de parcul auto al firmei .
Unul dintre utilizatorii unei masini de serviciu a primit o amenda pt ITP expirat pentru masina companiei .
Din pacate s-a hotarat ca nu este vina utilizatorului ca nu a verificat talonul si amenda imi va fi imputata mie .
Tin sa precizez ca in fisa postului nu este specificat nicaieri ca am atributia de a verifica documentele masinilor din parcul auto sau de a informa utilizatorii sa mearga sa-si reinnoiasca documentele .
Va rog sa-mi spuneti daca societatea unde lucrez imi poate imputa amenda utilizatorului in acest caz , fara sa imi fie trasata explicit aceasta sarcina , sau macar sa mi se dea un avertisment , fiind prima situatie de acest gen.
Ei ma obliga sa semnez un angajament de plata , cum sunt de acord cu retinerea ? Ce pot face in acest caz ?
Multumesc!
Discuție Avocat bun
Buna ziua ,

Imi recomanda cineva un avocat bun sau o casa de avocatura buna din Bucuresti , specializati in dreptul familiei ?

Multumesc!
Răspuns la discuția Intelegere la judecator
Multumesc! Deci daca noi stabilim ceva , instanta nu intervine sa modifice , stiam ca nici un judecator nu accepta timp egal pt un minir , adica o saptamana cu o saptamana pt fiecare parinte .
Răspuns la discuția Intelegere la judecator
daca exista acord inttre parti , privind timpul petrecut in mod egal cu minorul , judecatorul nu va decide altceva ?