Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retinere din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retinere din salariu

Buna ziua ,

Lucrez la un departament de Logistica , si una dintre atributii este sa ma ocup de parcul auto al firmei .
Unul dintre utilizatorii unei masini de serviciu a primit o amenda pt ITP expirat pentru masina companiei .
Din pacate s-a hotarat ca nu este vina utilizatorului ca nu a verificat talonul si amenda imi va fi imputata mie .
Tin sa precizez ca in fisa postului nu este specificat nicaieri ca am atributia de a verifica documentele masinilor din parcul auto sau de a informa utilizatorii sa mearga sa-si reinnoiasca documentele .
Va rog sa-mi spuneti daca societatea unde lucrez imi poate imputa amenda utilizatorului in acest caz , fara sa imi fie trasata explicit aceasta sarcina , sau macar sa mi se dea un avertisment , fiind prima situatie de acest gen.
Ei ma obliga sa semnez un angajament de plata , cum sunt de acord cu retinerea ? Ce pot face in acest caz ?
Multumesc!
eu1983 a scris:

.....
Va rog sa-mi spuneti daca societatea unde lucrez imi poate imputa amenda utilizatorului in acest caz , fara sa imi fie trasata explicit aceasta sarcina , sau macar sa mi se dea un avertisment , fiind prima situatie de acest gen.
Ei ma obliga sa semnez un angajament de plata , cum sunt de acord cu retinerea ? Ce pot face in acest caz ?
Multumesc!

Nu vi se poate imputa asa ceva, daca nu dvs sunteti vinovat de aplicarea amenzii.

Avertismentul este una, iar raspunderea patrimoniala este altceva.

Puteti sa refuzati semnarea acelui document.

Va multumesc!

Eu inteleg ca nu sunt vinovat de acea amenda , dar utilizatorul si compania sustine ca este responsabilitatea departamentuluid e a verifica valabilitatea documentelor ce tin de masinile companiei si eu as fi responsabil de aceasta sarcina chiar daca nu imi este specificata in atributiile fisei postului . Utilizatorul sustine ca daca exista departament care ar trebui sa informeze utilizatorii masinilor sa-si reinnoiasca docuemntele el nu are nici o vina ca a luat amenda .

Multuemesc!