avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate marius_gg

Activitate marius_gg

Răspuns la discuția Rectificare cod indemnizatie CM
Va multumesc mult de raspuns!
Buna ziua, Vreau sa adresez o intrebare in legatura cu rectificarea unui cod de indemnizatie al unui concediu medical retroactiv.
Concret, in perioada Feb-Martie am avut un CM, cu cod de indemnizatie 01-boala normala.
A fost deschis un dosar de investigare ca accident de munca la INM, ulterior fiind concluzionat ca fiin intradevar accident de munca.
In momentul acordarii am primit 01 ca si cod de indemnziatie, neavand solutionarea dosarului, insa medicul a zis ca la definitivarea cazului, codul se poate schimba in 02, accident de munca, ulterior recalculandu-se indemnizatia de CM pe perioada respectiva (de la 75% la 100%).
Vreau sa va intreb daca aceasta procedura este corecta si care este baza legala a acesteia?
MMultumesc,
Buna ziua.
Adresez o intrebare in privinta posibilitatii acordarii unui concediu medical la o data anterioara:
In data de 6 Feb am suferit o cazatura in deplasarea spre locul de munca, pe traseul declarat (se investigheaza ca accident de munca). Am fost dus la urgenta cu bratul rupt, ghipsat si externat cu programare pt operatie cateva zile mai tarziu.
In data de 8 am fost operat la un alt spital, data de la care am primit concediu medical.
Problema este ca nu am primit (am aflat ca eu trebuia sa cer la plecare in data de 6 Feb) CM pt 6 si 7 Feb, la plecare avand doar un scrisoare medicala.
Mai exista posibilitatea sa obtin acum, retractiv, CM pt cele 2 zile, pana in data de 8, de cand am deja concediu medical in urma interventiei?
Cei de la serviciu imi cer asta; ce alta posibilitate am daca nu se mai poate obtine concediul medical?
Multumesc de ajutor.
Buna seara. Intrebarea mea este legata de suportarea cheltuielilor de spitalizare in urma unui accidenta auto, accident cu urmatoare descriere: membrul familiei mele si sotia sa au ajuns la spital in stare grava - s-au ciocnit intrand pe contrasens in urma alunecarii pe carosabilul umed (cel mai probabil se va constata ca vinovatul este ruda mea, pt neadaptarea vitezei). Pasagerii celeilalte masini au fost raniti usor. Sotia si autorul sunt inca in spital, insa sunt in progres dpdv medical.
Intrebarea mea ar fi daca is se vor imputa rudei mele cheltuielile pt spitalizarea sa si a sotiei (amandoi sunt platitiori CAS)? Am inteles ca in cazul unui autoaccident nu se imputa cheltuieleile autorului, insa acest evaniment poate fi catalogat drept un autoaccident? Ar fi cazul sa apelam deja la un avocat?
Va multumesc mult.