avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate algabi2

Activitate algabi2

Răspuns la discuția Cumparare casa
Multumesc!
Discuție Cumparare casa
Buna ziua,
doresc sa cumpar o casa (in Resita), iar cand am ajuns sa semnez actele notariale am observat ca sunt ceva probleme si va rog sa-mi dati un sfat cum sa fac. Pe scurt - este vorba despre o casa cu etaj (5 camere, 2 bai, bucatarie + saptiu de servit masa si hol) parerea mea minim 170mp care se afla pe un teren de 338mp- precizez ca aceasta casa este construita din caramida arsa. In extrasul CF imi apare terenul, dar ca si constructii apare o casa de 72mp din caramida nearsa + anexe de 40mp. Am intrebat proprietarii si intr-adevar era inainte in curte o casa veche, dar inainte de revolutie - prin 1970si ceva, a fost construita noua casa, dar se pare ca nu a fost intabulata. Problema este ca si acesti proprietari au cumparat casa asa in 2003 (bineinteles ca nu exista proiect pe aceasta casa, nici autorizatie de constructie si nici autorizatie de demolare a vechii case). Notarul - care dupa parerea mea ar trebui sa fie consilierul meu, pt ca il platesc, nu? - mi-a recomandat cu un ton de superioritate, ca sa cumpar casa asa, ca o sa platesc impozite mai mici si ca oricum toate casele care nu sunt noi, au problemele astea inclusiv casa ei se afla in starea asta. Mie sincer nu mi se pare a fi ok si de aceea, va rog sa-mi dati un sfat ce sa fac?
Multumesc!