Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa

Buna ziua,
doresc sa cumpar o casa (in Resita), iar cand am ajuns sa semnez actele notariale am observat ca sunt ceva probleme si va rog sa-mi dati un sfat cum sa fac. Pe scurt - este vorba despre o casa cu etaj (5 camere, 2 bai, bucatarie + saptiu de servit masa si hol) parerea mea minim 170mp care se afla pe un teren de 338mp- precizez ca aceasta casa este construita din caramida arsa. In extrasul CF imi apare terenul, dar ca si constructii apare o casa de 72mp din caramida nearsa + anexe de 40mp. Am intrebat proprietarii si intr-adevar era inainte in curte o casa veche, dar inainte de revolutie - prin 1970si ceva, a fost construita noua casa, dar se pare ca nu a fost intabulata. Problema este ca si acesti proprietari au cumparat casa asa in 2003 (bineinteles ca nu exista proiect pe aceasta casa, nici autorizatie de constructie si nici autorizatie de demolare a vechii case). Notarul - care dupa parerea mea ar trebui sa fie consilierul meu, pt ca il platesc, nu? - mi-a recomandat cu un ton de superioritate, ca sa cumpar casa asa, ca o sa platesc impozite mai mici si ca oricum toate casele care nu sunt noi, au problemele astea inclusiv casa ei se afla in starea asta. Mie sincer nu mi se pare a fi ok si de aceea, va rog sa-mi dati un sfat ce sa fac?
Multumesc!
Nu va hazardati in achizitia acestui imobil care nu detine formaliyayi legale si care la OCPI nu este in evidenta in forma si starea faptica actuala
Fie desfasurati demersuri la nivelul detinatorilor actuali sa desfasoare acte si actiuni pentru intrarea in legalitate,fie analizati oportunitatea achizitiei altei constructii cu actele in regula
Multumesc!
Nu cumparati sfatul meu , daca vor sa vanda sa isi faca intabularea ,sa aiba autorizatie de construire de la primarie ,sa isi modifice cartea funciara .Daca semnati cum dovediti ca casa respectiva e a dv?In acte e alta casa, in realitate e alta.Nu va complicati !Si ce daca taxele sunt mai mici important e sa fie legal si sa corespunda realitatii contractul de vanzare-cumpare.Contractul de vanzare -cumparare pe care trebuia sa il semnati dvs este lovit de nulitate absoluta .