avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate SandraM

Activitate SandraM

Suspectez ca o batrana este izolata si victima a unor abuzuri.

Context: o prietena de familie/ ruda indepartata - prietena inca din anii 1950 cu bunicii mei si apoi cu toate generatiile urmatoare, nu are copii. Doamna semneaza un contract de donatie a apartamentului cu clauza de ingrijire in primavara anului 2021.

Familia mea o viziteaza si o sprijina ocazional cu aprovizionare prin Bringo, transport la medic, etc. Ne telefonam cel putin saptamanal.

In Ianuarie 2022, starea batranei doamne (fizica si neurologica) se deterioreaza semnificativ. Mama mea isi exprima - fata de o cunostinta comuna, care este si martora la semnarea contractului si apropiata a 'ingrijitoarei' - ingrijorarea si intentia noastra de a o interna temporar pe batrana intr-un centru / spital unde sa poata fi diagnosticata corect si tratata; mentionam explicit ca toate costurile ar urma sa fie achitate de noi, tocmai pentru a inlatura orice ingrijorare relativa la aspectele financiare.

Consecinte: in cateva zile titulara contractului de ingrijire (o voi numi pentru a scurta 'ingrijitoarea') o interneaza ea pe batrana intr-un centru, refuza sa ne dea acces la datele medicale/ diagnostic si ne interzice accesul la ea. Telefonul batranei doamne este in permanenta inchis de aproximativ doua saptamani, iar cei de la azil au declarat verbal ca batrana doamna poate fi vizitata doar in prezenta 'apartinatorilor'.

Cei de la centru considera 'apartinatorul' ca fiind 'ingrijitoarea'. Aceasta (ii stim doar prenumele si numarul de telefon) a specificat clar ca nu permite accesul familiei mele la batrana doamna.

Consider ca batrana doamna este victima unui abuz, la care sunt partasi cei de la azil (azil privat din Bucuresti)

Ce institutii pot sesiza - strict pentru a ne asigura/ a asigura batranei confort emotional si ingrijiri medicale adecvate ?

Multumesc anticipat pentru consiliere!
Buna ziua,

In august 2014 am tamponat usor o masina in spate. Accident usor, am mers la politie, am luat amenda pt nerespectarea distantei intre vehicule, am achitat-o.
Cel lovit si-a reparat masina pe CASCO al sau, iar nu pe RCA al meu. Asiguratorul CASCO al sau a dat asiguratorul RCA al meu in judecata, fiindca refuza sa ii achite despagubirea. Sunt intervenient fortat in dosar. In conditiile in care mi s-a solicitat deja intampinare, pe care am depus-o, relativ la circumstantele accidentului, la ce sa ma astept in instanta? Am primit citatie sa ma prezint in instanta, fara detalii suplimentare. Ce se poate intampla daca nu merg? Daca merg, ce se asteapta de la mine? Am nevoie de avocat, sau ar fi vorba de un fel de depunere de marturie privind circumstantele accidentului? De ce ma citeaza, avand in vedere ca tot ce stiu am spus deja in intampinare?Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Recunoastere copil - amiabil
Multumesc pentru raspuns.

De cazuri ca acesta ma temeam, din acest motiv am si cerut opinia.
Va multumesc mult pentru raspunsul dvs. Va doresc sa vi se rezolve si dvs situatia cu bine in final.

Buna ziua. O societate de asigurari mi-a reziliat unilateral polita CASCO, in virtutea unui articol abuziv din contract, ce prevedea acest drept al lor daca, in timpul contractului de asigurare,
« preluarea riscului este considerata inacceptabila [….] de la data luarii la cunostinta despre modificarile aparute (inclusiv producerea unui eveniment asigurat). »
Polita astfel reziliata era platita in avans pe toata durata contractuala de 12 luni, iar asiguratorul a reziliat unilateral polita dupa 7 luni si NU mi-a restituit sumele aferente celor 5 luni platite in avans (pentru care nu mai beneficiam de asigurare). Am solicitat restituirea sumelor acestora scrisoare cu confirmare de primire.La 40 zile calendaristice dupa primirea confirmarii, asiguratorul nu a initiat nicio actiune in sensul returnarii banilor si nu am primit niciun raspuns de la acesta.
Am sesizat ANPC, si ISC/CSA de 5 zile, astept raspunsul lor, ce ma indoiesc sa apara.
Pot initia procedura contenciosului administrativ?
Pana cand? Care e termenul de prescriptie?
Va multumesc.
Buna ziua,
Am un copil de 5 ani in al carui certificat de nastere nu figureaza tatal.
Vreau sa iau in calcul posibilitatea ca tatal sau sa il "recunoasca", in sensul in care sa figureze cu numele in certificatul de nastere al copilului.
NU vreau insa sa schimb numele copilului si nici ca, legal, sa decurga prin aceasta obligatii si nici drepturi ale tatalui asupra copilului meu.
Nu vreau sa am nevoie pe viitor de procuri, acorduri, etc din partea tatalui in ceea ce il priveste pe copil. Nu solicit pensie alimentara. Pe scurt, vreau ca totul sa decurga administrativ ca si pana acum, doar linia din CN sa fie inlocuita cu numele tatalui.
Am rugamintea sa ma sprijiniti cu urmatoarele raspunsuri:
1. Este posibil acest lucru, exact in forma specificata?
2. In caz afirmativ, ce pasi trebuie sa parcurg?
Va multumesc mult.