avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate Sambori

Activitate Sambori

Am o garsoniera inchiriata de vreo 10 ani; in fiecare an am platit impozit pe venit. Urmarind discutiile pe net, am aflat de legea care obliga la plata CNAS in cazul in care nu ai alte venituri decat din chirii, dobanzi, etc.
Eu am resedinta in strainatate, deci nu folosesc sistemul national de sanatate.
Chiriasul imi spune ca nu a primit niciodata vreo instiintare cum ca ar trebui platit CNAS.
Intrebarile mele ar fi:
- in cazul in care ai venituri din dobanzi, dividende si chirii, care venit se ia in considerare pt. a plati CNAS?
- plata CNAS se face lunar sau anual? La Finante sau la CNAS?
- CNAS are obligatia sa ma anunte daca am ceva de platit sau e obligatia mea sa stiu?
Multumesc.
Trebuie facute toate aceste lucruri chiar daca nu profesezi? Eu am rezidenta in strainatate si deocamdata nu intentionez sa lucrez ca traducator in tara. Mentionez ca am autorizatia din 2011 si inca nu am facut nici un demers in acest sens. In plus, in curand e posibil sa obtin nationalitatea tarii de rezidenta.
Multumesc pt. raspunsurile prompte!
Nu, pur si simplu nu am respectat recomandarea privind obligativitatea inregistrarii in max. 60 de zile de la autorizare.
Daca nu inregistrez Autorizatia de traducator eliberata de MJ la Tribunal, acest lucru poate duce la anularea autorizatiei sau care sunt consecintele?