avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate raduiulian92

Activitate raduiulian92

se poate cere judecata in lipsa?
cheltuielile de judecata sunt la fel ca in cazul contestarii unei amenzi contraventionale, adica aproape 0?
Ma poate indruma cineva cum pot redacta o contestatie la un titlu executoriu emis pe baza unui proces verbal de constatare a unei contraventii?
zona baneasa, bucuresti. asta ar insemna judecatoria sector 1.
Deci, cererea in instanta este unicul mijloc de contestare?? Nu se poate urma o alta cale prin care sa il oblig pe functionarul de la primarie sa remita pv agentului constatator/unitatii din care acesta face parte pe motiv ca nu exista o dovada de comunicare??
Fapta functionarului de la Serviciul de Impozite si Taxe de a primi un pv fara dovada de comunicare catre contravenient si emiterea unui titlu executoriu pe baza acestuia poate fi catalogata drept infractiunea de abuz in serviciu?? Dar aceea a agentului constatator care trimite pv catre Primarie fara ca acesta sa fie insotit de vreo dovada de comunicare??
care ar fi instanta competenta sa rezolve plangerea impotriva titlului executoriu?
In cazul meu nu exista pv de afisare si nici alta dovada de comunicare atasate la pv care a ajuns la primarie. Cei de la primarie au actionat legal atunci cand au primit pv fara dovada de comunicare si au emis somatie de plata si titlu executoriu?
Amenda am primit-o in decembrie 2012. Opereaza retroactiv modificarile aduse de RIL?
Am citit si un RIL din 2013 in care se precizeaza ca procesul verbal se considera comunicat atunci cand refuzul de primire al contravenientului este expres si, mai mult decat atat, sa fie consemnat intr-un proces verbal de catre functionarul postal. Se mai preciza ca refuzul tacit de luare la cunostinata al contravenientului exprimat prin neprezentarea la oficiul postal nu echivaleaza cu indeplinirea formalitatilor de comunicare.