Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie la titlu executoriu-amenda contraventionala
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie la titlu executoriu-amenda contraventionala

Ma poate indruma cineva cum pot redacta o contestatie la un titlu executoriu emis pe baza unui proces verbal de constatare a unei contraventii?
Domnule Preşedinte,

Societatea comercială …………………………………….., cu sediul social în ………………, str. …………………, nr. ….., ap. …, judeţ/sector al Municipiului Bucureşti ……….., înmatriculată în Registrul Comerţului ……..........….. sub nr. …………….., cod fiscal ………..……, cont bancar ………………………………….., prin reprezentantul legal ……….....…………….., în calitate de …………….1, formulăm în termen legal2 CONTESTAŢIE LA EXECUTAREA care face obiectul dosarului de executare nr. ……..../…………., executor judecătoresc ……………………………, executare în cadrul căreia …………………………………………………………3 .

În fapt, ……………………………………………………………4 .

În drept, ne întemeiem contestaţia pe dispoziţiile art. 711 şi următoarele noul C.proc.civ.

Probele cu care înţelegem să dovedim acţiunea sunt: …………………………………………………………………………………………………. .

În considerarea celor expuse, vă rugăm să admiteţi contestaţia aşa cum a fost formulată şi să ……………………………………5 . Solicităm, totodată, ca ………………… să fie obligat să-mi plătească şi cheltuielile de judecată prilejuite de prezenta contestaţie6.

Depunem prezenta contestaţie şi copii certificate de pe acte în …… exemplare, dintre care unul pentru instanţă şi …. urmează a fi comunicat(e) ……………………………………………… .

Anexăm dovada achitării taxei judiciare de timbru şi timbrul judiciar.

Data …………………….

Societatea comercială …………………………………..

Reprezentată prin ……………………

Semnătura reprezentantului ………….

Domnului Preşedinte al ……………………………7

_____________

Conform art. 711 noul C.proc.civ., împotriva executării silite, a încheierilor date de executorul judecătoresc, precum şi împotriva oricărui act de executare se poate face contestaţie de către cei interesaţi sau vătămaţi prin executare. De asemenea, se poate face contestaţie la executare şi în cazul în care executorul judecătoresc refuză să efectueze o executare silită sau să îndeplinească un act de executare silită în condiţiile legii. Dacă nu s-a utilizat procedura prevăzută la art. 443, se poate face contestaţie şi în cazul în care sunt necesare lămuriri cu privire la înţelesul, întinderea sau aplicarea titlului executoriu.

1Se trece calitatea reprezentantului legal: director, preşedinte etc.

2Vezi art. 714 noul C.proc.civ.

3În funcţie de calitatea contestatorului, se indică obiectul şi părţile din dosarul de executare vizat.

4Se arată situaţia de fapt care justifică, în opinia contestatorului, admiterea contestaţiei formulate.

5Se completează în funcţie de aspectul de executare silită contestat.

Se poate solicita, după caz, anularea sau îndreptarea actului de executare contestat; anularea ori încetarea executării înseşi; efectuarea actului de executare a cărui îndeplinire a fost refuzată; anularea ori lămurirea înţelesului, întinderii sau aplicării titlului executoriu.

6Conform art. 718 alin. (1) noul C.proc.civ., (1) până la soluţionarea contestaţiei la executare sau a altei cereri privind executarea silită, la solicitarea părţii interesate şi numai pentru motive temeinice, instanţa competentă poate suspenda executarea. Suspendarea se poate solicita odată cu contestaţia la executare sau prin cerere separată. Pentru a se dispune suspendarea, cel care o solicită trebuie să dea în prealabil o cauţiune conform alin. (2) al art. 718 noul C.proc.civ.

7Se arată denumirea instanţei.

Conform art. 713 noul C.proc.civ., contestaţia se introduce la instanţa de executare.

Contestaţia privind lămurirea înţelesului, întinderii sau aplicării titlului executoriu se introduce la instanţa care a pronunţat hotărârea ce se execută. Dacă o asemenea contestaţie vizează un titlu executoriu ce nu emană de la un organ de jurisdicţie, competenţa de soluţionare aparţine instanţei de executare.

Domnule Preşedinte,

Societatea comercială …………………………………….., cu sediul social în ………………, str. …………………, nr. ….., ap. …, judeţ/sector al Municipiului Bucureşti ……….., înmatriculată în Registrul Comerţului ……..........….. sub nr. …………….., cod fiscal ………..……, cont bancar ………………………………….., prin reprezentantul legal ……….....…………….., în calitate de …………….1, formulăm în termen legal2 CONTESTAŢIE LA EXECUTAREA care face obiectul dosarului de executare nr. ……..../…………., executor judecătoresc ……………………………, executare în cadrul căreia …………………………………………………………3 .

În fapt, ……………………………………………………………4 .

În drept, ne întemeiem contestaţia pe dispoziţiile art. 711 şi următoarele noul C.proc.civ.

Probele cu care înţelegem să dovedim acţiunea sunt: …………………………………………………………………………………………………. .

În considerarea celor expuse, vă rugăm să admiteţi contestaţia aşa cum a fost formulată şi să ……………………………………5 . Solicităm, totodată, ca ………………… să fie obligat să-mi plătească şi cheltuielile de judecată prilejuite de prezenta contestaţie6.

Depunem prezenta contestaţie şi copii certificate de pe acte în …… exemplare, dintre care unul pentru instanţă şi …. urmează a fi comunicat(e) ……………………………………………… .

Anexăm dovada achitării taxei judiciare de timbru şi timbrul judiciar.

Data …………………….

Societatea comercială …………………………………..

Reprezentată prin ……………………

Semnătura reprezentantului ………….

Domnului Preşedinte al ……………………………7

_____________

Conform art. 711 noul C.proc.civ., împotriva executării silite, a încheierilor date de executorul judecătoresc, precum şi împotriva oricărui act de executare se poate face contestaţie de către cei interesaţi sau vătămaţi prin executare. De asemenea, se poate face contestaţie la executare şi în cazul în care executorul judecătoresc refuză să efectueze o executare silită sau să îndeplinească un act de executare silită în condiţiile legii. Dacă nu s-a utilizat procedura prevăzută la art. 443, se poate face contestaţie şi în cazul în care sunt necesare lămuriri cu privire la înţelesul, întinderea sau aplicarea titlului executoriu.

1Se trece calitatea reprezentantului legal: director, preşedinte etc.

2Vezi art. 714 noul C.proc.civ.

3În funcţie de calitatea contestatorului, se indică obiectul şi părţile din dosarul de executare vizat.

4Se arată situaţia de fapt care justifică, în opinia contestatorului, admiterea contestaţiei formulate.

5Se completează în funcţie de aspectul de executare silită contestat.

Se poate solicita, după caz, anularea sau îndreptarea actului de executare contestat; anularea ori încetarea executării înseşi; efectuarea actului de executare a cărui îndeplinire a fost refuzată; anularea ori lămurirea înţelesului, întinderii sau aplicării titlului executoriu.

6Conform art. 718 alin. (1) noul C.proc.civ., (1) până la soluţionarea contestaţiei la executare sau a altei cereri privind executarea silită, la solicitarea părţii interesate şi numai pentru motive temeinice, instanţa competentă poate suspenda executarea. Suspendarea se poate solicita odată cu contestaţia la executare sau prin cerere separată. Pentru a se dispune suspendarea, cel care o solicită trebuie să dea în prealabil o cauţiune conform alin. (2) al art. 718 noul C.proc.civ.

7Se arată denumirea instanţei.

Conform art. 713 noul C.proc.civ., contestaţia se introduce la instanţa de executare.

Contestaţia privind lămurirea înţelesului, întinderii sau aplicării titlului executoriu se introduce la instanţa care a pronunţat hotărârea ce se execută. Dacă o asemenea contestaţie vizează un titlu executoriu ce nu emană de la un organ de jurisdicţie, competenţa de soluţionare aparţine instanţei de executare.

cheltuielile de judecata sunt la fel ca in cazul contestarii unei amenzi contraventionale, adica aproape 0?
se poate cere judecata in lipsa?