avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate adicxu

Activitate adicxu

buna ziua.In septembrie 2014 mi-au iesit actele de la OCPI (mostenire dupa tatal meu pt un teren de 1800m2).Acuma 2 saptamani am urcat la munte unde am observat ca vecinul a distrus gardul pe o distanta de 15-18 m liniari si mi-a luat aproximativ 40 cm din propietate pe toala lungimea aceasta plus ca a construit o platforma de beton pana in gardul meu actual dupa ce mia modificat suprafata.Ce imi recomandati sa fac(respectivul are 10 m2 in plus acum prin masurare topo).Va multumesc
ar trebui sati iei un avocat ,cauta si tu o asociatie care lupta pentru victimele strazii..deci..ia in calcul si problemele viitoare,costuri,etc. nu te multumii cu 1000 2000 euro...

si clar trebuia sa mergi si pe caz penal.impacarea inlatura latura penala,iar aici nu poate fi vorba de impacare..nu cunosc termenii

Buna ziua.Am platit taxa in 2009 si 2010.Am dat in judecata in 2012 ,si abia in 5 noiembrie 2013 am primit de la Curtea de apel.Ulterior a mai trebui sa merg cu amandoua sentinta cat si decizia pentru a se pune mentiunea irevocabila.La depunerea actelor mam lovit de necesitatea de a atasa o copie dupa talonul unei masini(mentionez ca masina nu mai era in propietatea mea,aveam doar contractul de vanzare) si astfel de la 5 noiembrie 2013 pana in 26.02.2014 cand am primit o copie dupa talonul masinii actualului propietar si am putut sa depun actele de restituire.Astfel in 26.02.2014 am depus actele si am primit numar de inregistrare. Se poate considera astfel ca o tergivesare a restituirii o constituie obligatia reclamantului in speta eu sa depun si copie dupa actele masinii la restituire cu toate ca aveam sentintele in regula? Ce sanse sunt sa primest intreaga suma dat fiind faptul ca taxa e din 2009 ,2010 si am castigat in instanta in 2013? Stima.
Buna seara.Tatal meu a cumparat in anii 1980 un teren cu o cabana momarlaneasca construita pe suprafata aceea si atunci au facut hartie de mana .Suprafata inscrisa era 1800 m2,dar intre timp a venit Revolutia si au facut si contract la notar.Cabana a fost luata in evidenta cu memoriu tehnic in 1995 cu toate ca era din 1980,atunci a fost momentul cand a intrat in legalitate.Intre timp vecinii mei si-au intins gardurile,si suprafata sa tot micsorat.sunt vecini care aveau cumparati pe suprafata tabulara 400 metri2 si au ajuns sa aibe si dublul acestei suprafete(primari,avocati,doctori).Tatal meu plateste impozitul pe aceasta suprafata de cand il are.Intre timp sa facut o carte funciara noua cu un nou numar si sa masurat starea de fapt cat are fiecare si tatal meu mai are 1109 m2.Au fost persoane care aveau acte pe terenuri si nu aveau in fapt terenul,astfel au fost indentificate loturi in vecinatatea mea si le-au facut acte pe acele loturi ,instanta in speta.Intre timp sa formulat si o plangere impotriva expertului judiciar respectiv cu toate ca procesul sa incheiat de catre alti propietari.Tatal meu a decedat intre timp,acum urmeaza sa fac partajul cu fratele meu.dar vecinii tot si-au impins gardurile pentru ca la masuratorile expertului au primit suprafete in plus fata de ceea ce aveau.Ce ar trebui sa fac in aceasta cauza.Mentionez ca in vecinatatea mea mai este o carte funciara separata care nu a fost afectata de proces,iar in actele de la tribunal la numarul de carte funciara apare apartamente in intravilan nici decum suprafete de teren,astfel m-a indus in eroare crezand ca respectivii chiar au suprafetele acelea.Vecinul meu si-a construit in continuare cotete de beton la o distanta de 50-70 cm de gardul meu pe o suprafata de 30-40 metri de gard.Orice sfat ar fi bine venit.In plus vecinul de la sud de mine ,are cumparat 700 metri patrati si 200 metri patrati ulterior in 1996 (tata are actele facute in anul 1994 luna iunie ,el a facut pe cei 700 metri in aprilie 1944 respectiv 12 mai 1996 pentru cei 200 m2 ce reprezinta o casa.,iar acum are 852 ingraditi si drept de acces pe 150 metri patrati (ESTE FOST PRIMAR) iar eu nu sunt trecut la drumul de acces,plus ca el si in prezent mi-a distrus gardul pe o distanta de 15 metri liniari prin incarcarea cu pamant,piatra ,se poate vedea ca este incarcat recent si gardul meu abia se mai vede si este indoit.Eu inca nu am emis certificatul de mostenitor,pot sa fac vreo actiune ca sa stopez sa mai faca respectivul vecin modificari la suprafata de teren.Respectivul sia construit terasa in fata casei la o distanta de 4 cm de gardul meu.
cUM se cheama programul? mersi..
Intro seara am oprit in parcarea blocului sa iau niste prajituri din bloc pentru craciun si cand am revenit la masina ,am gasit-o cu geamurile sparte,capota turtita,plafon indoit,oglinda smulsa,banca din fata blocului rupta in 2....Am 3 martori de la etaje diferite,am hartie de la politie,poze seara,ziua,si cu acoperisul,zapada cazuta si daunele.pe bloc nu este nici un semn de oprire,sau cadere de zapada,un fel de atentionare nimic.am mai intrebat si era a 3-a masina cu daune la bl ala si nu sa facut nimic.Am o paguba de 9000 lei...ce pot face? Multumesc.Blocul se afla in centrul orasului,zona intens circulata
La judecatoria de la mine din oras am pierdut pentru ca nu exista filmarea si au fost numai declaratile conducatorilor ,plus ca el a avut 2 martori in masina.La recurs pe baza pozelor,plus a raportului politistului,sa stabilit ca el a mintit la 50 de km la ora nu avea cum sa opreasca numai in 15 metri cum a declarat(masina de marfa fara urme de franare ).Culmea el a reusit sa castige si bani pentru ca a castigat in prima instanta si a cerut daune la Serviciul public de Permise.Apoi am castigat eu si sa modificat sentinta intru totul.SI deci am reparat masina pe banii mei, aprox 70 de mil,si deja au trecut 12 zile lucratoare de cand am depus sentinta aceea si nu am primit banii,,mentionez ca si Allianz avea cunostinta de cauza de proces fiind invitat la proces si stia motivarea sentintei deci putea sa imi vireze macar o parte din bani asa a trebuit sa astept 2 luni si jumatate deci toata vacanta judecatoreasca. Pot sa cer in instanta daune morale pentru ca am avut masina in service 22 de zile pe motiv ca nu am avut bani sa o repar pe loc din surse propii, plus ca in prima instanta am avut avocat l-am platit si degeaba apoi la recurs am avut alt avocat si am castigat..fara sa mai cer onorariul pentru ca a fost gratuit.Dobanda la banii acestia pe care nu iam putut folosi 1 an si 6 luni nu o pot cere ulterior? Multumesc
Intr-o zi ma deplasam pe drum National in Localitate,drum cu acostamet,limita 50 km.Moment in care un biciclist ma loveste de pe sensul opus directiei mele de mers in aripa stanga si imi ajunge pe parbriz,acesta schimbat brusc directia din paralel dorind sa se accidenteze,treaca strada el stie.Avea o alcoolemie de 1,2 la mie,fara vesta. Am avut 7 metri de franare si masina am oprito la 7,4 m metri de el.in spatele meu o alta masina a oprit cu 18 metri de franare,masina de marfa fara abs.El a fost ranit,eu pagube de 8000 ron parbriz,aripa,oglinda,usa stanga deformata (opel insignia 2013 ,opc ).Inca nu mi-a venit rezolutia sau ceva de genul,am avut martor din spate,3 martori pe marginea drumului am inteles ceva localnici si masina de pe contrasens. Cum sa procedez sa pot recupera ceva din prejudiciu.
Buna ziua.In anul 2012 am avut un accident auto in care am fost implicat.Politia a intocmit un proces verbal contestat de cel vinovat si a avut castig de cauza la judecatoria competenta fara a lua in seama pozele de la fata locului.Politia a facut recurs si a fost modificat sentinta in recurs in sensul că respinge plângerea formulată de petent impotriva procesului verbal intocmit de Politie.Cum pot obtine o copie dupa hotararea data de Tribunal in recurs,ca sa pot sa ma prezint la asigurator sa imi recuperez daunele de la masina.Care este procedura cea mai rapida.Mentionez ca am dosarul de dauna complet doar procesul verbal de la politie a fost contestat si doresc sa imi primesc banii dati pe reparatii in service.