Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Victima a unui accident rutier pe trecerea de pietoni ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Victima a unui accident rutier pe trecerea de pietoni

buna seara, sunt victima unui accident rutier. treceam strada pe trecerea de pietoni semnalizata corespunzator si m-a lovit un conducator auto. m-am ales cu o ruptura la oasele gleznei soldata cu o operatie de fixare a unui surub si repaus de 6 sapt pana la o noua vizita la medic. politistul care ancheteaza cazul m-a declarat victima pe loc in urma anchetei la fata locului si a discutiei cu martorii prezenti. am scos certificat medico legal si am 55 zile de recuperare. inculpatul momentan nu isi recunoaste vina si nu coopereaza. cum imi pot recupera plata operatiei facute, a operatiei viitoare de scoatere a surubului si a medicamentelor? care este procedura? pot beneficia de suma de la rca-ul invinuitului? ce suma anume si in ce conditii? va rog sa ma ajutati. multumesc anticipat

Avand in vedere refuzul vinovatului pentru solutionare amiabila,va fi necesar sa formulati actiune in instanta
va multumesc pt raspunsul dvs. am alta intrebare, daca acesta totusi isi accepta vina care este procedura in acest caz?
m1haellla, utilizator
Negociati responsabil pretentiile dv cu soferul vinovat
se poate merge pe rca-ul acestuia? exista o suma prestabilita?
cum imi pot recupera plata operatiei facute, a operatiei viitoare de scoatere a surubului si a medicamentelor?

Va trebui sa faceti dovada costurilor aferente interventii chirurgicale+tratamente