avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate leonard9

Activitate leonard9

Peisaj mirific,dar dezolant vaznad cele enuntate de tine.
Intamplarea a facutca ieri sa vizitez zona in speta,azi tot intamplator am vazut si reportajul.
Cer este ca unde omul paseste se cam naruie o parte din frumusetea locului indiferent care ar fi el.
Aici insa singurele vinovate sunt autoritatile reprezentate de persoanele dubioase ce s-au perindat ani la rand la carma institutiilor statului.Nici un responsabil director sau alta persoana ce ar trebui sa fie la curent cu ce se intampla evita sa dea un raspuns concret.
Haide sa vedem ce s-a ales si de cele sapte izvoare...? Cine si ce interese meschine a avut acolo? Sa puricam tot ce este in detrimentul nostru,ca si electori doar noi putem stopa aceste crime impotriva naturii ce se vor reflecta ulterior asupra sanatatii noastre a tuturor datorita lipsei de pregatire a inconstienteti si dorintei de inavutire a functionarului public.
Acum este mai simplu in a aduna norodul la o razvrateala dreapta si cinstita pentru un scop comun de interes national.
Muntii sunt ai nostrii aituturor,nu ai ministerlor sau functionarilor publici.In inima muntilor te trezesti cu afise care te informeaza cu titlu mare,PROPRIETATE PRIVATA''.Inadmisibil asa ceva,dupa dezbracarea muntilor,acum a venit randul valorificarii lor si ingradirii efective a dreptului de a mai face in viitor excursii pe traseele montane.
Eu zic sa reflectam asupra industriei sa face o comparatie pentru a ne trezii la realitate.
Pasul 1 a fost oprirea si conservarea fabricilor.
Pasul 2 privatizarea prin actiuni impartite angajatilor ajungand la faliment.
Pasul 3 cumpararea de investitori favoriti adica cei cu bani.
Pasul 4 taierea si vinderea bucata cu bucata a echipamentelor
Pasul 5 teren pentru imobiliare,malluri in principiu si ansambluri rezidentiale.
Asa vor ajunge si minunatii nostri munti!
Multumesc.
Buna tuturor.Prezint urmatoare situatie:
Persoana feminina fara viza de resedinta in Bucuresti fiind studenta,este in momentul actual acuzata de vot multiplu la alegerile prezidentiale 2014.
1-persoana a dat declaratie in sectia de votare din ABucuresti ca nu a mai votat in alta parte,ceea ce poate fi probat,,presupun''.
2-In localitatea de domiciliu a fost un mare tamtam pe tema traseisumului de la opozitie la putere,soldandu-se cu un mare scandal pe tema frauarii de autoritatile locale.Nu dau nume in semn de respect dar daca situatia impune vom trece si al aceste aspecte,despre care oricum se pot gasi articole in media depsre localitatea respectiva din Olt.
3-Persoana in cauza nu mai avusese drum in provincie de ceva timp.
4-La exercitarea votului in Bucuresti a fost insotita de mine si sora ei.
Vi a vis de cele enutate si eu am trecut printr-o situatie similara cred ca prin 2009.S-a dovedit contrariul acuzelor aduse propriei persoane,ulterior pentru demersuri mai ample sincer nu am avut timp ,,sa ma apuc de ei''.
-In situatia actuala persoana in cauza are timpul aferent continuarii rezolvarii cauzei prin identificarea si tragerea la raspundere a celor implicati in fraudarea votului.
-Doresc suport pentru a putea urma calea legala in vederea solutionarii si tragerea la raspundere a persoanelor implicate ce au facut front comun in acest proiect de fraudare electorala.Contextual plecand de la tentaculul local se va putea ajunge la ochiul ,,judetean'' al acestei moluste sau mai departe''.
Multumesc.

Răspuns la discuția Calcul iesire la pensie
Buna ziua,persoana aflata in situaia urmatoare cum procedeaza:?
Barbat,nascut in 1955
Total ani lucrati 25
Grupa 1------7 ani
Grupa 2------18 ani
In prezent este de 10 ani pensionat pe caz de boala,datorita mediului toxic in care a lucrat, punandu-si amprenata asupra sanatatii fizice si psihice.
Va rog un raspuns cu aproximatie, daca persoana se poate pensiona la varsta de 60 ani,adica anul viitor.
Multumesc.
Buna seara,am anumite neclaritati vis a vis asociatia de proprietari din care fac parte.
1 La adunarea generala s-a luat decizia renuntarii la repartitoare acum insa s-a revocat de la sine putere?!
-Am solicitat presedintelui care este o persoana usor de manipulat si bagat la inaintare de anumite shulfe'' apeviste(),inca in functie care exercita in timpul liber alte profesii'',o copie a contractului cu firma de repartitoare in speta o firma controversata in Capitala, care si-a schimbat c.u.i. ,in anul 2010 fragmentandu-se,fara a face anexa la contractul initial.
-Contractul individual cu firma de repartitoare pe care l-a facut vechiul proprietar nu l-am prmit si mi s-a reprosat de presedinte de ce nu il am???!!!!
-Teoretic consider ca trebuia sa fiu abordat de firma respectiva pt incheiere contract?!!! la dobandirea proprietatii.
Cum procedez legl in a obtine o copie a contractului Asociatiei de proprietari cu firma respectiva si daca sunt indreptatit sa solicit firmei de repartitoare un contract individual asa cum au toti vechii locatari?
Multumesc.
Pana in alegeri exista probabilitatea rezolvarii spetei respctive, lunad in considerare faptul ca sunteti un potential elector''
Sfatul meu este sa faceti demersurile cat mai curand posibil.
Noroc bun!
Teoretic aveti calificare de sudor,dar ati contribuit probabil la autorizarea firmei pentru anumite tipuri de sudura.O firma trebuie sa detina personal calificat in anumte segmente de activitate pentru a putea presta activitatile respsective.A obtinut certificatul prin personalul actual deci poate desfasura lucrarea,renuntand unul sau mai multi muncitori,firma ramane cu atuorizatia de a presta tpiul de lucrari pentrucare a fost autorizata,dvs. teoretic ar tebui sa va dea la plecarea din firma, daca solicitati la HR,hartia cu codul COR.
Procedeul in multe situatii similare este acela de a califica personalul actual,obtinand diplome cu coduri COR in alb,ulterior acestea fiind scrise la nevoie,datorita migrarii fortei de munca de la o firma la alta.
In momnetul cand beneficiarul cere agrmentele tehnice pentru lucrare,aici trebuie sa se regaseasca si clificarea executantului in copie pentru a se arhiva in cartea tehnica a constructiei.
Buna ziua,cateva aspecte legate de crima de la valea lunga din data de 16.12 2013.
1. In ceea ce priveste ajutorul de inmormantare pentru urmasii defunctului li s-a adus la cunostinta ca nu pot benficia de ajutor de inmormantare pentru ca nu a fost salariat,nu a primit ajutor de somaj sau social in ultimul an. Daca este adevarat va rog sa-mi confirmati sau sa-mi infirmati afirmatiile edilului localitatii.
2.Pana in momentul de fata,fiul defunctului nu a primit nici un raspuns de la autoritati in aceasta speta. Cand va primi un raspuns eloncvent ?
3. Reconstituirea nu a avut loc nici pana in ziua de astazi. De ce s-a tergiversat? sunt liber de sabatori anchetatorii?
4.In privinta celor 3 suspecti,acestia au varste intre 17,18,respectiv 20 ani cel care a efectuat omorul care se afla in arest ,iar cei de 17-18 ani se afla in libertate. Mobilul spetei este crima cu premeditare prin injunghiere, nu furtul asa cum se preconizeaza in media.Cei doi tineri care se afla in libertate sunt vecini nu au nici un grad de rudenie cu defunctul doar au cerut ajutorul tanarului de 20 de ani care a dus la indeplinire planul celor doi.Din gospodaria defunctului nu au disparut bunuri materiale sau alte valori.Cadavrul victimei a fost mutat din spatele casei unde a fost injunghiat in fata casei aproape de strada pentru a putea fi usor de observat de trecatori.Cat timp au la dispozitie autoritatile pentru a face reconstituirea si a incepe incriminarea celor implicati?
5.La solicitarea fiului defunctului am dat cateva detalii din speta in speranta ca cineva de pe acest forum ne va da cateva informatii,deoarece incepe sa planeze ideea de tergiversare a anchetei.
Asteptam cu interes sfaturile dumneavostra.Aici aveti linkul de la stirile unui canal tv din Dambovita care a transmis de la fata locului.
[ link extern ] /


atat timp cat Erste bank dep juridic si a dat acordl pt imprumut cine este de vina?eu unul nu am de gand sa achit datoria.Firma de recuperare are deschis proces pe rol cu vechiul proprietar care a facut datoriile.sa ii execute bunurile pe care le are in posesie,masini etc.avand firma este persoana juridica.sa faca ei ce cred cu el nu cu mine.
Vanzarea s-a facut prin credit ipotecar,cu adeverinta de la administratie in care se precizeaa valoare restantelor ,termenul de achitare de catre vanzator.daca el nu si a respectat promisiunea ce vina am eu? Actele au fost analizate de dep juridic al Erste bank,au fost ok s-a facut tranzactia. datoria este precizata in contract dar nu ca o preia noul proprietar,ci doar mentiunea ca vanzatorul se obliga ca in termen de 30 zile lucratoare de la data vanzarii sa-si achite resantele catre ascociatia de proprietari.
Am omis inca o problema care ma framanta,legata de intretinere.Administratia vrea sa-mi puna penalizari la intretinere din cauza datoriei fostului proprietar.Este normal sau nu atata timp cat eu nu am locuit aici deci nu eu am facut acele datorii.Le-am precizat ca imi voi plati intretinerea de la data intrarii in posesia imobilui fara nici un fel de penalizari,fapt care i-a indignat,spunandu-mi ca am de achitat si un fond de reparatii pt. lift si fatada de la intrarea in bloc.???