avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate aslan02

Activitate aslan02

ce este PV ? unde depun plangerea pt abuz in serviciu ?
nu vreau sa umblu prin instanta.voi plati maine amenda , mai exact jumatate din val ei, dar doresc sa se demareze verificari asupra celor 2 . le cunosc numele si numarul masinii cu care erau.cred ca sunt date suficiente pt identificarea lor de catre cei din corpul de control,la ei trebuie sa ma adresez nu ?
in data de 1.08.13 am traversat(ca pieton) intersectia gen vasile milea cu bd iuliu maniu, dinspre statia de metrou politehnica.In momentul in care mai aveam 2 m de traversat semaforul a indicat rosu la pieton( lampa verde nu functiona, eu orientandu-ma la semaforul de pe sensul de mers spre pasaj basarab), semaforul dinspre sensul de mers spre afi nefiind corelat cu cel de pe sensul de mers spre pasaj basarab; in timp ce asteptam sa traversez spre apaca, a aparut un ag de pol rutiera.mi-a cerut CI fara sa imi precizeze motivul, pe un ton f arogant.L-am intrebat pt ce ma retine si pt ce e nevoie de identificare.A raspuns ca am traversat pe rosu si m-a dus la superiorul sau. Acesta era intr-un Logan rosu cu numere de MAI, pe care le-am notat.Am precizat ca semnalul rosu m-a prins pe mijlocul benzii 2 si nu am avut ce face.Stiam ca in astfel de situatii Codul rutier prevede ca pietonul sa grabeasca traversarea.Am solicitat sa mi se prezinte o inregistrare prin mijloc tehnic omologat prin care sa se dovedeasca contraventia.Agentul din masina a continuat sa scrie sanctiunea.A coborat din automobil si mi-a cerut sa semnez procesul. I-am solicitat sa se prezinte , lucru pe care l-a facut destul de ezitant.Mentionez ca in acele momente mai multe grupuri de persoane traversau intreaga intersectie la semnalul rosu, nefiind surpinse ca mine pe trecere de acest semnal, ci angajandu-se in traversare pe durata acestui semnal rosu.La semnalarea mea, agentii imi raspundeau ironic , ca pietonii traverseaza pe verde.I-am anuntat hotararea de a face o sesizare la Corpul de Control pt atitudine.Cel ce a constatat contraventia mi-a spus ca subalternul sau (care mi s-a adresat cu "ba" "ma" sau "taci" si a refuzat initial sa imi spuna motivul retinerii) are 2 saptamani de teren si ca asta e . Mi-au spus ca e acelasi lucru sa traversezi pe rosu sau sa fii surprins de semnalul rosu pe trecere.Sunt hotarat sa achit amenda, dar solicit indrumari clare asupra modului in care sa ma pot asigura ca acesti agenti vor fi cercetati disciplinar pt modul in care sustin ca si-au exercitat autoritatea conferita de functie.De asemenea , agentul care m-a abordat prima oara a sustinut in fata sefului ca s-a prezentat si ca mi-a comunicat fara ca eu sa il intreb motivul identificarii si retinerii, lucru FALS.