avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate imene

Activitate imene

Răspuns la discuția prima casa divort/partaj
Multumesc mult.
Acum 4 ani am achizitionat un apartament prin programul "prima casa", facand creditul numai pe numele meu. Sotul, fiind pensionat, nu era eligibil. Toate costurile aferente creditului (avans, notar, etc) au fost din economiile mele, eu, cu 3 joburi, fiind si suportul financiar al familiei. Bineinteles ca notarul a facut actul de vanzarare- cumparare pe numele ambilor soti, fiecare cu drept de 50%. Dupa nenumarate batai pe care le-am indurat, umilinta si nu mai spun de presiunea psihica pe care sotul meu o exercita asupra mea, vreau sa divortez. Avand in vedere conditiile in care s-a facut creditarea si faptul ca eu am intretinut acest imobil fara participarea sotului, ce ar trebui sa fac sa beneficiez si de partea lui, parte care, din punct de vedere moral nu i se cuvine. Mentionez ca el detine o garsoniera pe numele lui, imobil provenit dintr-o mostenire, deci are unde locui, nu e ca si cum l-as da afara in drum. De asemenea, el are un copil din prima casatorie, care banuiesc ca ar avea drepturi de mostenitor pe partea tatalui sau, ceea ce iar mi se pare nepotrivit ca eu singura sa platesc 30 de ani, iar la sfarsit cineva sa primeasca totul pe tava. Multumesc anticipat pentru sfaturi.
Acum 4 ani am achizitionat un apartament prin programul "prima casa", facand creditul numai pe numele meu. Sotul, fiind pensionat, nu era eligibil. Toate costurile aferente creditului (avans, notar, etc) au fost din economiile mele, eu, cu 3 joburi, fiind si suportul financiar al familiei. Bineinteles ca notarul a facut actul de vanzarare- cumparare pe numele ambilor soti, fiecare cu drept de 50%. Dupa nenumarate batai pe care le-am indurat, umilinta si nu mai spun de presiunea psihica pe care sotul meu o exercita asupra mea, vreau sa divortez. Avand in vedere conditiile in care s-a facut creditarea si faptul ca eu am intretinut acest imobil fara participarea sotului, ce ar trebui sa fac sa beneficiez si de partea lui, parte care, din punct de vedere moral nu i se cuvine. Mentionez ca el detine o garsoniera pe numele lui, imobil provenit dintr-o mostenire, deci are unde locui, nu e ca si cum l-as da afara in drum. De asemenea, el are un copil din prima casatorie, care banuiesc ca ar avea drepturi de mostenitor pe partea tatalui sau, ceea ce iar mi se pare nepotrivit ca eu singura sa platesc 30 de ani, iar la sfarsit cineva sa primeasca totul pe tava. Multumesc anticipat pentru sfaturi.
Răspuns la discuția construire mansarda prima casa
Imi pare rau ca nu am fost suficient de clara. Aparatamentul deasupra caruia vreau sa construiesc mansarda este achizitionat prin programul prima casa. Nelamurirea mea era: daca eu construiesc peste acest apartament care e luat prin credit, cine are drept de proprietate. Adica, daca Doamne fereste nu reusesc sa mai achit ratele la banca si aceasta din urma m-ar lichida silit, ar avea drept si asupra mansardei care va fi construita ca imobil separat?
Răspuns la discuția construire mansarda prima casa
Multumesc, mi-ati fost de mare ajutor.
Răspuns la discuția construire mansarda prima casa
Multumesc. Mansarda doresc sa o construiesc ca imobil individual.
Buna ziua,
Am achizitionat un apartament prin programul prima casa. Imobilul se afla la etajul 1 intr-o vila si as avea posibilitatea construirii unei mansarde. Va rog sa imi spuneti cine este proprietarul acestei mansarde, eu sau banca.
Multumesc.
Buna ziua,
De curand am achizitionat un apartament la un duplex cu curte. O parcela din aceasta curte este inclusa in actul meu de vanzare cumparare. Problema este ca, eu, ca sa ajung pe aceasta parcela trebuie sa trec prin parcela vecinului meu din duplex. Va rog sa imi spuneti daca vecinul meu este obligat prin lege sa imi lase cale de acces spre terenul meu, pentru ca altfel nu stiu cum as putea ajunge aici. Multumesc anticipat.
multumesc tuturor
Buna ziua,
O vecina in varsta de 70 ani, singura, fara copii, m-a rugat sa o ingrijesc in schimbul imobilului pe care il detine. Nu prea stiu ce presupune aceasta. Presupun ca se incheie un contract, un act ceva. Firesc ca imi fac probleme, daca dupa ani de zile, dupa ce am cheltuit niste bani, vrea sa rezilieze contractul, si eu constat ca nu a vrut decat sa se foloseasca de mine? Daca se poate sa ma lamureasca cineva cum se incheie un astfel de contract astfel incat nimeni sa nu aiba de pierdut. Multumesc.