avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru Arsu

Activitate Alexandru Arsu

Da, va multumesc pentru raspunsuri. Cred ca ma dau batut. Am primit in privat o oferta de pret. Cam atat ma costa cele 2 anvelope. Exista sanse sa platesc avocat+ce taxe mai sunt si anvelopele sa le platesc tot eu.
In seara asta am reusit sa distrug 2 anvelope intr-o "gropita" de pe drum. Din ce am inteles, pot sa dau in judecata administratorul drumului pentru a imi plati contravaloarea anvelopelor.

Care este procedura?
In urma cu 2 luni am "provocat" un mic accident cu un cetatean din Rep. Moldova. Scriu provocat intre ghilimele pentru ca respectivul ar fi putut sa evite dar nu a vrut.
A venit politia si ne-a spus sa facem amiabila. Am facut amiabila, i-am dat copie a asigurarii, copie CI si un exemplar al amiabilei.

El, moldoveanul, a facut poze la masina si a plecat. Ziua urmatoare m-a sunat sa ii mai trimit niste poze pentru ca are nevoie de ele la daune.

Azi ma suna iar, sa ii dau 500 de euro, contravaloarea reparatiilor, pentru ca nu a primit despagubirile, din cauza ca asiguratorul meu este in insolventa. I-am spus ca trebuie sa mearga la FGA dar a tinut-o pe a lui si ca daca nu ii dau acei bani ma da in judecata. Din ce am mai vorbit noi i-am spus ca nu ii dau nici un ban, ca astept citatia si ca tot ce pot sa fac pentru el e sa merg sa ma interesez la FGA.

Tot azi, am fost la FGA, i-am dat sa vorbeasca la telefon cu cineva de acolo. Intr-un final a spus ca el si-a reparat masina din banii lui, ca a pastrat facturile si ca nu are deschis dosar de dauna. Tot ce are este un dosar, ceva, de la politia din Rep. Moldova.

Acum, in cazul in care primesc citatia acasa, care sunt sansele sa ii platesc reparatiile? Consider ca din moment ce eu am avut asigurare valabila nu am nici o problema. E vina lui ca nu a urmat pasii care trebuie pentru a isi repara masina si pentru a primii banii de la asigurator.
Ma bag si eu in seama...
Nu e posibil sa cada niste tencuiala de pe bloc, sau un ghiveci cu flori, fix pe ventilatoarele lor?
Lucrez intr-o zona aglomerata, pe o straduta inchisa. De curand, pe straduta s-a mutat un cabinet de avocatura. Domnii acestia au impresia ca strada si trotuarul din dreptul cladirii inchiriate le apartine.

Si-au pus un semn metalic cu care "rezerva" locurile de parcare. Astazi le-am mutat semnul, am parcat apoi am asezat semnul in spatele masinii. Initial am crezut ca acel semn este de informare cu privire la locatia cabinetului.

Acum am avut un schimb de mesaje
[ link extern ]

Mentionez ca trotuarul duce catre un gard si atat.

Cat de legala este blocarea acelui loc cu semnul din metal?
Multumesc! M-am linistit. Nu imi doresc un bonus de 30 de zile:)
Revin cu cateva intrebari. Asca cum era normal, am pierdut contestatia.

Am fost la judecatorie pentru a imi da hotararea cu care sa merg la politie pentru a preda permisul si mi-au spus ca dureaza o luna - o luna jumate pana este redactata apoi o primesc prin posta si ca de la data postei am 30 de zile sa fac apel. Daca nu fac apel, dupa cele 30 de zile hotararea devine definitiva si irevocabila si de la acea data incep sa se scurga cele 15 zile in care trebuie sa predau permisul.
Acum am mai citit cate ceva si nu prea stiu cum sa procedez.
Am fost indrumat corect de cel de la judecatorie?
Răspuns la discuția Plata TVA ului
Pana pe 25 aprilie trebuie platit TVA-ul.

TVA de plata se calculeaza ca diferenta dintre TVA colectat(TVA-ul facturilor emise) si TVA deductibil(TVA-ul facturilor primite de la furnizori).
Răspuns la discuția Infiintare srl
Nu va afecteaza SRL-D sau fondurile.
Răspuns la discuția Infiintare srl
Va puteti deschide alta societate, dar nu SRL-D(chiar daca il inchideti, altul nu se mai poate)