Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA ului
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA ului

Buna seara!
In luna februarie spre sfarsit am emis o factura.
La aceasta factura am inacsat o suma de TVA pe care trebuie sa l platesc pana la sfarsitul trimestrului care tocmai sa incheiat cu 31 Martie.
In aceasta perioada nu am reusit sa ma folosesc de aceasta suma de bani(mentionez faptul ca nu am de recuperat TVA).#-o
Intrebarea mea este daca exista vreo posibilitate legala prin care pot sa folosesc acest TVA in urmatorul trimestru respectiv luna Aprilie.
Firma se afla intr o stare foarte curata si nu as vrea sa mi stric starea facand vreo greseala nesabuita!
Sper sa fi explica problema cum trebui!
Multumesc celor care intentionati sa ma ajutati cu informatii!
Pana pe 25 aprilie trebuie platit TVA-ul.

TVA de plata se calculeaza ca diferenta dintre TVA colectat(TVA-ul facturilor emise) si TVA deductibil(TVA-ul facturilor primite de la furnizori).
Pana in 25.04.2016 puteti sa va folositi de acei bani.
Nu stiu daca am inteles exact intrebarea, dar Fiscul nu impune sa platiti exact din acea suma pe care ati incasat-o ci doar sa il platiti pana la scadenta. Probabil ca dvs- v-ati inteles cu clientul sa va plateasca doar TVA-ul iar restul mai tarziu (asa se intelege).
Inca o data puteti sa ii folositi iar in 25.04.2016 daca nu ii aveti faceti creditare firma.