avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate annamaria1993

Activitate annamaria1993

buna, am si eu cateva intrebari in legatura cu divortul si cu custodia copilului. as dori sa stiu daca in urma divortului pot avea custodia numai eu. am un baietel de 10 luni si in noiembrie urmeaza sa nasc iar. de 2 luni am avut un scandal foarte urat cu sotul meu, a venit acasa beat, cu amanta si cu niste prieteni, m-a jignit, m-a amenintat, a ridicat mana la mine dar nu m-a lovit. din acel moment am luat copilul si am plecat la parinti unde stau din acel moment. pana acum nu eram siguri ca vrem sa divortam dar el fiind inconjurat de "prieteni buni" a hotarat ca e mai bine sa punem punct la casnicie. in tot acest timp amanta lui mi-a trimis tot felul de sms-uri in care m-a jignit si oridecate ori ne-am intalnit m-a injurat si mi-a injurat si copii. sotul vrea sa i-a copilul la el dupa divort o zi sau o saptamana dar mi-e frica sa il las la el fiindca stiu ca acolo va fi si amanta si nu o vreau in preajma baiatului sub nicio forma. as putea cere cumva ordin de protectie impotriva ei din din cauza ca m-a jignit si pe mine si pe copii? sau se poate ca sotul sa vada copilul doar in prezenta mea? si daca in viitor voi dori sa scot copii(daca il va recunoste pe al doilea) din tara cum pot face sa nu am nevoie de acordul lui? el m-a amenintat ca nu ma va lasa sa-i scot din tara...
buna, am si eu o intrebare. anul trecut in luna octombrie am nascut si beneficiez de indemnizatie de 600 lei si alocatia copilului de 200 lei. inainte nu am lucrat deloc, am terminat liceul, am intrat in somaj.( prima luna in care ar fi trebuit sa primesc somajul a fost octombrie, dar cu am nascut, am primit somaj doar pt 17 zile, pana in ziua cand am nascut). in martie am ramas din nou insarcinata si vreau sa stiu daca primesc si pentru al doilea copil si indemnizatie si alocatie sau voi primi numai alocatia copilului?