avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Activitate ela_mia07

Activitate ela_mia07

Si eu sunt de acord cu dvs.dar ce pot sa fac eu atata timp cat cei de politie au spus ca nu pot face nimic in acest caz ptr.ca nu are venituri si mi-au spus sa inaintez eu actiune judecatoreasca ca sa-l oblig sa plateasca?Apt de munca este deci nu vad nici un impediment sa plateasca doar ca nu mai vrea sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac unde sa mai umblu sa se termine odata ptr.ca este afectat si copilul meu,are 14 ani si intelege tot.Stiu ca are situatie doar ca nu pot dovedi acest lucru.
Buna seara!Pot apela la un executor judecatoresc in cazul in care eu am o hotarare definitiva si irevocabila ptr.plata pensiei alimentare pana in anul 2018,nu mi s-a mai platit din septembrie anul trecut si mai sunt 4 ani de primit pensia?Cum pot sa procedez?Daca am facut plangere penala si cei de la politie nu au facut nimic,mai mult mi-au spus ca daca el nu are venituri sunt obligati sa claseze dosarul si trebuie sa-l dau eu in judecata,mai pot apela la executor?Cum il poate executa silit daca cei de la politie mi-au spus ca nu are nici un venit inregistrat la finanțe dar eu nu stiu cum nu are nici un venit acum,din ce traieste,este imposibil!
Răspuns la discuția Neprimirea pensiei alimentare
Daca nu are venituri oricum ar fi nu trebuie sa plateasca un minim pe economie?eu asa am inteles,deci infractiune este ptr.ca se incadreaza la abandon de familie deci eu consider ca oricum trebuie sa plateasca
buna seara! nu am mai primit pensia alimentara din luna septembrie anul trecut si am facut plangere penala in luna ianuarie si nu stiu de ce dureaza asa de mult mi s-a spus ca au trimis de la politie cereri la finante si la fostul loc de munca sa vada ce venituri a realizat si ce venituri realizeaza acum dar eu nu inteleg de ce se procedeaza asa atata timp cat este deja in urma cu plata pensiei si trebuie sa plateasca?este normal cum s-a procedat?cum trebuie sa procedez sa primesc mai repede pensia?deja nu mai stiu cum sa procedez sa termin odata va multumesc!
Nu am mai primit pensie alimentara ptr.fetita mea din luna septembrie si am facut plangere penala si as dori sa stiu cum se procedeaza in continuare si cat dureaza pana la primirea pensiei?
Răspuns la discuția Plata pensie alimentara
As dori sa vb.cu el dar eu nu am tinut legatura cu el 14 ani si nici cunostinta comuna nu vb.cu el decat foarte rar si nu este omul care sa-l intereseze deci trebuie sa apelez la lege,nici mie nu-mi place ca ajung la asa ceva dar trebuie ptr.copilul meu fac orice.
Răspuns la discuția Plata pensie alimentara
Deci acum eu trebuie sa sun din nou la fostul loc de munca si sa intreb daca a trimis actele ptr.poprire pe salariu?Trebuie sa astept 2 luni ptr.a face plangere?Pensia a fost stabilita in 2001 dar de atunci s-a mai marit treptat probabil in functie de salariul lui si acum a ajuns la 300 de lei.
Răspuns la discuția Plata pensie alimentara
Am discutat cu fostul angajator si mi-a raspuns ca nu are voie sa-mi spuna actualul loc de munca si nici adresa noua si nu stiu ce demersuri trebuie sa fac.De la cunostinta comuna stiu doar ca si-a deschis o firma proprie si noua adresa
Răspuns la discuția Plata pensie alimentara
plata era facuta prin mandat postal prin opire din salariu de la locul de munca si vazand ca a intarziat cu plata am sunat la fostul loc de munca si mi s-a confirmat ca nu mai lucreaza acolo,iar ca si-a scimbat adresa stiu de la o cunostinta comuna
Buna ziua!Am o fata de 14 ani care pana acum a primit pensie alimentara,dar de 1 luna nu am mai primit aceasta pensie si as dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru ca fetita mea sa beneficieze de aceasta pensie in continuare.Mentionez ca in tot acest timp de 14 ani noi nu am pastrat legatura cu tatal ei,si-a schimbat locul de munca si s-a mutat in alta localitate si nu stiu cum trebuie sa procedez,care sunt primii pasi pe care trebuie sa-i urmez pentru a primi in continuare aceasta pensie.As dori sa stiu cat la suta din salariu i se opreste ptr.pensie si daca are o firma proprie pot cere marire de pensie?Va multumesc!