avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate Alina578

Activitate Alina578

1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie sa ma atacati pe mine. Dovada bunei mele credinte e ca am propus direct noilor chiriasi sa plateasca chiria doar din data la care problema va fi complet rezolvata... si ca vineri noaptea, in 2.10, cand noii chiriasi mi-au trimis mesaj ca sunt gandaci in casa, am contactat deja o firma de dezinsectie care functioneaza non-stop (da, la 2 dimineata i-am contactat si sambata la 12 faceau curatenia). Din Germania, la 2 dimineata! Si am platit 350 lei!

Nu, in apartament nu au mai fost gandaci.

Stiu de o familie pe scara ca a avut. Atat. Pt ca e mare rusine sa recunosti ca ai... si e si o mare nesimtire, ca oamenii nu vor sa faca ceva impotriva lor. Cred ca rezolva cu Spray Raid. Dar puteam foarte bine sa nu stiu. Ca doar nu e un subiect de lauda pe scara blocului.

Da, de vineri am citit cateva ore despre dezinsectie... cum ca ar fi obligatoriu de facut de Asociatia de Proprietari la 3 luni, de exemplu... eu nu am facut niciodata la mine, pana sambata, pt ca nu a fost nevoie.

V-ar deranja o clauza legata de gandaci? Cum ca ar trebui sa acceptati la 3 sau 6 luni e dezinsectie? In loc sa va bucurati ca proprietarul se ingrijeste de igiena locuintei in care stati?

Eu totusi as vrea sa stiu pe viitor: cine are obligatia de a face dezinsectia periodica in apartament (pt ca evident trebuie facuta) - chiriasul sau proprietarul?





1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca la 1.09.2019 au preluat apartamentul fara si la 1.10.2020 roiesc in toate camerele, oare cine e de vina?
Repet: puteau sa ma informeze si chemam eu (si plateam) o dezinsectie. Dar nu au facut-o. Pentru ca le era frica de substantele toxice. Iar goangele s-au inmultit.
E clar ca nu i-au adus ei. Dar gandaci = lipsa de igiena. Cum poti sa traiesti in aceste conditii?
E clar ca gandacii sunt o problema in toata Romania, in blocurile vechi cel putin.

Evident ca aici ar aparea o intrebare: eu, proprietar, vreau sa fac dezinsectie la 3 luni (am citit ca asa ar fi eficient). Pot obliga chiriasul sa accepte? Ce fac daca nu accepta, iar miscatoarele se inmultesc necontrolat? Pt ca, vrem-nu vrem, asta se va intampla.

Normal ca nu exista clauza legata de gandaci, dar nu e o idee rea pt urmatorul contract de inchiriere!
Buna ziua,
am vazut multe intrebari pe Forumuri din partea chiriasilor, care inchiriaza apartamente cu gandaci.
Eu vin cu intrebarea inversa: ce sa intampla daca eu, proprietar, am dat spre inchiriere, un apartament curat, fara probleme cu gandacii, iar acum, la 1 an de la inchiriere, chiriasii pleaca, iar noii chiriasi spun ca apartamentul este plin.
In tot acest an chiriasii nu au mentionat niciodata ca ar fi probleme. Au spus doar acum, cand au fost intrebati, ca au aparut cativa in bucatarie si ca au incercat cu sprayuri, iar pe mine, dat fiind ca locuiesc in Germania, nu au vrut sa ma deranjeze, pentru ca oricum nu ii puteam ajuta. Dna fiind gravida, a spus ca iesea oricum din calcul o dezinsectie profesionista, pentru ca ii era teama.

Probleme in cei 10 ani dinainte, cat am stat eu in apartament, nu au fost. Niciodata!
Deja am chemat o firma de dezinsectie, ma va costa aproape 700 lei (vor da de 3 ori).
Pot opri aceasta suma din garantie?
Apartamentul a fost inchiriat cu contract inregistrat la ANAF.
Menttionez ca locuiesc in Germania si nu am fost de fata la predarea apartamentul. Chiriasii si-au transferat pur si simplu cheile la 1 oct. In aceste 7 zile, noii chiriasi nici nu au putut locui in apartament, drept pentru care am renuntat si la chirie pe 14 zile (minim).

Va multumesc!