avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate 01oana78

Activitate 01oana78

buna ziua,
Daca un director de compartiment organizeaza cu subalternii cursuri de instructire la locul de munca atat scris cat si practic, neavand un curs de formator, este corect sa se decida schimbarea functiei si a salariului in urma "calificarii"?
La ce se refera mai exact art. 193 lit a din Codul Muncii cand spune: participarea la cursuri organizate de catre angajator.
multumesc
Am adresa 5527/1991 a MMPS prin care se completeaza ordinul 50/1990 cu 10 pozitii noi. La poz.4 este: "Muncitori de la fierberea si afumarea preparatelor din carne si peste, precum si cei din abatoarele de pasari, porci, si bovine care efectueaza deplumarea, eviscerarea, pirlirea si transarea in conditii de umiditate excesiva si temperatura ridicata". Vreau sa stiu in anexa 2, la ordinul 50/1990 completata in aug 1994, la ce pozitie se afla incadrati acesti salariati.
multumesc
Cand poate acest angajat sa iasa la pensie? Angajatul are trecut pe cartea de munca ca intre anii 1975-1999 a lucrat in grupa II de munca cf. ord. 125/1990. Este nascut in 26.03.1955( are 59 ani si 3 luni) si are vechime (fara grupa) de 40 ani si 10 luni.
Răspuns la discuția Ord 50/1990 modificat
Multumesc.
as vrea sa ma ajute cineva sa-mi dea tot ordinul 50/1990 cu completarile anexei II , pana la ultimul punct. multumesc
Răspuns la discuția Salariata gravida
multumesc mult.
nu stiu inca daca se va decide incetarea CIM-ului, dar daca se va intimpla acest lucru nu are legatura cu faptul ca este gravida( a "anuntat" firma printr-un concediu medical cu cod boala 754=complicatii specifice unei sarcini, in luna iunie 2013 , din care nu rezulta , sincer, ca mai este inca gravida). Se va lua aceasta decizie pentru nerespectarea multor puncte din ROI.
buna ziua,
am o salariata gravida care toata luna iulie 2013 a absentat nemotivat de la serviciu. S-a reintors la serviciu pe 01.08 si de pe 06.08 a absentat iarasi fara motiv. Este convocata ptr. comisia de cercetare disciplinara ptr ca nu poate fi concediata. Daca nu se prezinta in ziua convocarii pe care a semnat-o i se poate incheia contractul de munca?
multumesc