avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate kkmak

Activitate kkmak

Răspuns la discuția Executare silita ap.
Datoria la asociatie este de cca 250euro. Ma intereseaza restul ramas cum se imparte sau cine il primeste? Proprietarul sau uzufructul. multumesc
Exista un apartament 2 camere.Unul este proprietar si altul uzufruct viager. Daca se scoate la licitatie din cauza de neplata intretinere, cine primeste banii de pe urma licitatiei?
In contractul de v/c al apartamentului scrie, ca: vanzatorul a cerut 18mii euro. Cumparatorul a dat 15mii Euro iar uzufructul a donat 3mii Euro cumparatorului cu conditia, sa nu vanda sau sa amaneteze ap.cat traieste cel ce a donat cei 3mii. Apartamentul a costat 18mii euro.
Mulumesc mult de ajutor.
Vreau sa-mi fac reabilitarea.In 2000 am fost condamnat 4ani inchisoare deci puteam sa fac reabilitarea din 2010 (asa stiu eu).Ma intereseaza cam cat ma costa si cat dureaza(stau in Buc.). Am nevoie de cazier in alb si daca in 4 ani nu am facut-o(reabilitarea) acum i-mi trebuie cazierul urgent la locul de munca .Multumesc frumos.
Multumesc frumos. O veste buna mi-ati adus :) Paste fericit
Am fost oprit in trafic,mi s-a facut dosar,mi s-a luat permisul,etc. Azi dupa cca 4-5luni, mi-a venit de la parchet "Ordonanta prin care procurorul dispune clasarea cauzei pentru inf.prev.art.334 al.1 din N.cp.". Intrebarea mea este: acum ma pot duce sa-mi ridic permisul ? Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Art. 85 alin.4 cod rutier
Mai am o intrebare la care va rog sa-mi raspunde-ti: am avut o condamnare cu inchisoarea pentru art 209 cp. pot face rebilitarea deoarece intrunesc toate conditiile. Ar fi bine sa o fac pana incepe sa se judece dosarul cu art.85 alin 1? Adica este agravanta faptul ca am mai facut inchisoare si risc sa fac si acum deoarece nu mai sunt la prima fapta? Are legatura codul rutier cu cel penal? Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Art. 85 alin.4 cod rutier
Stiti ceva daca a fost schimbata pedeapsa pentru art.85 alin.1? Am condus auto cu numere rosii expirate (fara accident). Mai risc anularea permisului de conducere? Multumesc
Răspuns la discuția Taxa auto
Dap.Daca tu cumperi auto acum si platesti taxa,urmatorii cumparatori nu o vor mai plati.Dar dvs.o platiti:sorry:
Vreau sa vand un auto(mai exact un Pick-Up Dacia 1.9Diesel) si avend taxa de mediu extraordinar de mare pe langa cat de veche este masina,daca cumparatorul nu are bani pt.inscrierea ei ,ma gandeam sa fac urmatorul lucru: sa o las pe numele meu dar sa o scot de la taxe si impozite si sa o pun pe numele lui.
1.Se poate face acest lucru?
2.Mai ajung in situatia sa platesc amenzi pt.rovineta,radar,etc.in locul celui care detine auto?
3. In caz ca respectivul nu vine sa o trec pe numele lui intr-un termen x convenit de comun acord,o mai pot radia avand doar actul de vanz./cumparare?
Va Multumesc.
Buna ziua. Pe scurt: am luat un Radar in localitatea Urechesti(intre Adjud-Onesti) cu 75km/h. Initial am primit 3pct si 300ron (nu aveam nici talonul).Deoarece nu am vrut sa semnez si am zis (vorbind civilizat)ca vreau sa fac contestatie, agentul (tot civilizat) a scris pe PV exact asa: 3pct+10pct=13pct si 300rom+1000ron=1300ron. Pe langa cateva motive pe care le-am scris eu in contestatie am scris si ca se poate vedea foarte usor ca "militianul" a facut din PV o lectie de matematica. In prima instanta am primit respinsa contestatia pe motiv ca trebuia sa fac Intampinare la PV(sau asa ceva), am facut cum au zis cei de la Judec si au aprobat contestatia.
Intrebare:1. Mai am vre o cale de atac dupa ce-mi vine hotararea? (eu mai am nevoie de cca 10 zile pt.a mi se anula cela 4 pct. care le aveam de dinaintea celor 13)
2.Dupa ce-mi vine pronuntarea ,daca nu castig,care sant pasii prin care voi fi anuntat sa predau permisul de con.deoarece am depasit cele 15pct penal.?
3.Daca ma fac ca ploua si zic ca nu am stiut ca am acumulat 15pct. ce se poate intampla in cazul unui accident sau daca ma descopera in trafic?
Sper ca nu am scris prea mult si urmaresc cu interes raspunsurile dvs. VA MULTUMESC.