avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate mihay78

Activitate mihay78

Răspuns la discuția act de donatie cu sarcini
Multumesc !
Buna seara, rog o parere despre situatia in care ma aflu: am incheiat un contract de donatie cu sarcini eu fiind donatarul; 2 case (din care una - nudă proprietate care si este construita mai devreme de anul 1940) si o anexa constructie. Se precizeaza in act pe langa alte clauze de intretinere, .etc.. si faptul ca declar ca am luat la cunostinta de obligativitatea de a incheia polita de asigurare obligatorie a constructiilor. Din ce m-am informat se pare ca firmele de asigurari nu incheie contract de asigurari decat pentru locuintele construite peste anul 1940 si in nici un caz anexele. Find o obligatie prin contract se pare ca eu nu o pot indeplini pentru c2, mai ales pentru anexa. Intentionez sa investesc dar vreau sa fiu sigur ca nu am probleme. Cf actului se poate cere revocarea donatiei cf 1027-1029 Cod Civil de catre donator si mostenitori - adica obligatie nerespectata = act nul. Merita sa merg mai departe? Multumesc.
Se poate face succesiune numai pe bunurile mobile, si apoi ulterior pe bunurile imobile ? Multumesc
Răspuns la discuția Inrudire -grad de rudenie
Multumesc frumos de raspuns
Buna seara, exista relatie de rudenie intre o persoana si sotul verisoarei acesteia ? Multumesc.
Ce pot face daca cineva mi-a expus pe internet datele cu caracter personal ?
Buna ziua, Sunt functionar public consilier principal gradatia 2 din anul 2011, in prezent consilier principal gradatia 3 clasa de salarizare 40, Pot promova in consilier superior avand in vedere ca am peste 3 ani vechime de cand sunt consilier principal? (Cf Legii 284/2010 si a Legii 188/1999) Si inca o intrebare :Coeficientul de ierarhizare se aplica de 600 lei sau la incadrarea de la sfarsitul anului 2009? Multumesc.
Buna ziua, Am o intrebare in legatura cu inscrierea la masa credala: O cerere de inscriere la masa credala trimisa cu posta data trimiterii(data plecarii) fiind ultima zi specificata in notificare care va ajunge la Judecatorie dupa termenul specificat este considerata ca fiind trimisa in termen ?
Un functionar public cu atributii de executare silita in primarie poate beneficia de aceleasi sporuri(sau stimulente) acordate celor de la ANAF tinand cont de faptul ca efectueaza acelasi tip de activitate? Multumesc
Buna ziua; Am cumparat un produs (telefon smartphone) care a cazut si a aparut un defect fizic; telefonul este in garantie dar reparatia se face pe cheltuiala mea(defect fizic din vina mea) ; l-am returnat firmei de la care l-am cumparat in idea sa il repare, aceasta l-a trimis in service ; telefonul sta inca in service de peste 15 zile; pot cere in conditiile astea inlocuirea produsului? Multumesc