avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 401 soluții astăzi
Forum Activitate MalyS

Activitate MalyS

Răspuns la discuția Inchiriere = instrainare???
as inchiria fff linistit dar ma impiedica si banca si ANAF-ul....urmeaza sa fac o adresa(titularul creditului, nu eu) catre ANAF prin care sa solicit baza legala cf careia mi se cere acordul bancii (telefonic mi s-a spus ca functionarul cere cf codului de procedura fiscala pt a evita eventualele neintelegeri cu banca si atat)

iar cu banca e problema mare si se pare ca medierea este singura solutie momentan atata timp cat refuza categoric desi le-am explicat clar ca motivarea lor n-are nicio baza juridica

ce ma sfatuiti?
Răspuns la discuția Inchiriere = instrainare???
Scz ca revin insa as dori sa mai adaug cateva informatii la problema, acum mi-am amintit.

Pe scurt, banca nu-si da acordul, spunand 'dupa 5 ani puteti instraina, inchiria, etc'

Interdictiile din contractul de credit sunt :

1. interdictia de instrainare pe 5 ani;

2. interdictia de grevare cu sarcini PE TOATA DURATA CREDITULUI (am uitat sa mentionez la inceputul discutiei) - asta este cauza pt care spuneam mai devreme ca banca se bazeaza 90% pe interdictia de instrainare pe 5 ani.

Prin urmare, daca am lua in calcul a 2a interdictie si faptul ca inchirierea presupune o grevare cu sarcini, ar trebui sa nu se permita inchirierea decat la achitarea creditului.

De ce banca refuza DOAR pt 5 ani??
Răspuns la discuția Inchiriere = instrainare???
Ok, va multumesc mult.
Răspuns la discuția Inchiriere = instrainare???
Exista si posibilitatea ca partile sa nu doreasca inscrierea contractului de inchiriere in CF??
Răspuns la discuția Inchiriere = instrainare???
Nu sunt jurist de profesie, v-ati dat seama pana acum, nu cunosc procedurile privind CF dar de ce alti juristi spun ca, atata timp cat in CF nu se introduce o noua mentiune cu privire la contractul de inchiriere nou inregistrat, apartamentul nu are sarcini in plus? Pe ce se bazeaza?
Pe intelesul meu.....am semnat contractul, l-am inregistrat, platesc impozitul si atat.
Răspuns la discuția Inchiriere = instrainare???
Am luat legatura cu un mediator care mi-a spus ca atata timp cat nu se face nicio mentiune in cartea funciara, apartamentul nu are nicio sarcina in plus. Ma puteti lamuri si cu problema asta, va rog?

Va multumesc pt raspunsul in legatura cu instrainarea...aici era marea buba pt ca banca se leaga de problema asta in proportie de 90%, cea cu grevarea fiind neimportanta pt dansii, mentionand-o doar in treacat.

Răspuns la discuția Inchiriere = instrainare???
Este vorba despre un credit 'prima casa' contractat de o persoana. Eu doresc ca aceasta persoana sa-mi inchirieze o camera din apartamentul cumparat cu acel credit pt ca este fff aproape de locul meu de munca si pt ca mi se deconteaza o parte din chiria pe care o platesc in baza unui contract de inchiriere.
Marea problema este ca banca nu ii da acelei persoane acordul pt a face demersurile la ANAF (acolo unde functionarul a cerut in mod expres acordul bancii) motivand in felul urmator :
- interdictia de INSTRAINARE pe 5 ani
- interdictia de a greva apartamentul cu sarcini (desi apartamentului nu i se vor aduce sarcini pt ca impozitul il voi plati eu, neintroducand in cartea funciara absolut nimic).

Am vazut si eu contractul dintre cele 2 parti si acestea sunt singurele interdictii mentionate.


Vreau sa stiu, va rog, daca interdictia de instrainare a unui imobil include si interdictia de inchiriere a acestuia. Va multumesc
Buna ziua

O persoana si-a achizitionat prin programul 'prima casa' un apartament. Acum doreste sa-si reduca din costul ratei luand in spatiu pe cineva, incheind un contract de inchiriere, la a carui inregistrare la ANAF trebuie acordul bancii.Din pacate, banca NU isi da acordul.
Persoana in cauza a inaintat o adresa Min Fin Publice si a obtinut urmatorul raspuns:
'....a fost instituita obligativitatea mentinerii ipotecii legale de rang I in fav statului roman, respectiv a interdictiilor absolute de instrainare a locuintei sau a unei parti din aceasta pe 5 ani.......in actele normative care reglementeaza acest program nu exista nicio prevedere referitoare la forma si conditiile de emitere a acordurilor statului roman in ceea ce priveste inchirierea locuintelor achizitionate prin 'prima casa', CI DOAR O INTERDICTIE ABSOLUTA DE GREVARE A ACESTORA CU ALTE SARCINI PE TOATA DURATA FINANTARII'
Drept urmare :
1.Inchirierea este inclusa in 'instrainare'?
2.Grevarea este interzisa pe toata perioada finantarii insa banca isi motiveaza refuzul spunand ca TIMP DE 5 ANI ESTE IMPOSIBILA INCHIRIEREA DIN CAUZA GREVARII. Nu e absurd din moment ce instrainarea este interzisa pe 5 ani iar grevarea pe toata perioada?
3.In caz ca banca insista in refuzul ei, am vreo sansa in instanta de a obtine acel acord printr-o hotarare jud.?

Va multumesc,
Marian