avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate magdalena12maria

Activitate magdalena12maria

Răspuns la discuția Probleme cumparare teren
Problema sta in felul uramator ,am vrut sa cumparam un teren de 1000 mp ,propietara nu detinea bani pentru impozite si taxe ,astfel incat am ajuta-o cu bani la plata taxelor.n-propietara detinea 3800mp teren intravilann-s-a primit de la primarie certificat fiscal pentru cadastru 1000mp,numai ca primaria nu a vrut sa elibreze certificat fiscal de vanzare cumparare pe motiv ca exista un alt propietar pe acest teren de 3800 mp.(acesta neplatind taxe si impozite)n-ulterior am aflat ca propietara il imputernicise pe acest cetatean sa ii gaseasca un cumparator pentru teren dar acesta nu s-a gasit si in contul unei sume de bani datorati cetateanului acesta si-a insusit acest teren in anul 2007(fara sa fie inregistrat n-impozitul pentru acest pamant s-a achitat in 2011 de propietara(adica de noi ) pentru a vinde 1000mp din 3800mpn-mentionez ca la judet in 2011 si pana in prezent figureaza ca propietara ,drept dovada s-a facut cadastru pe numele ei.-acum cetateanul refuza sa ne de-a cei 1000 mp
Buna ziua ,am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare ?cat timp are la dispozitie o persoana sa inregistreze un teren in cartea funciara de la momentul cand este declarat propietar.
Multumesc frumos !