avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Alin822

Activitate Alin822

Buna ziua, doresc sa stiu si eu cum pot calcula in mod corect valoarea indemnizatiei de somaj, daca am avut 804 lei pe cartea de munca timp de 3 ani, toate contributiile platite, si intru in somaj in urma desfiintarii societatii unde am profesat ?? Va multumesc pentru intelegere.
Discuție Somaj sau nu?
Buna ziua, sotia mea a lucrat 3 ani cu carte de munca la un magazin(privat).Pe 06.09.2013, i s-a incheiat activitatea definitiv( cu tot cu preaviz), a primit toate hartiile pentru dosarul de somaj, INCLUSIV CELE DE LA ANGAJATOR, (adeverinta vechime, etc, etc, FIRMA DESFIINTATA, toate).Cu dosarul pus la punct a mers la somaj si surpriza....doamna de acolo, ii spune ca ultimele 3 luni nu apar acoo in aplicatie..:frantic::frantic::frantic:...sotia sa innebuneasca acolo...a sunat contabilul si fostul patron sa lamureasca, acestia au spus ca au platit ce era de platit, in ziua precedenta, adica cum ar fi "ieri"...intrebarile mele sunt...E posibil ca confirmarea platii datoriilor avute de ei,sa nu apara nici adoua zi in aplicatiile de acolo?????....Cum a putut inchide firma daca nu si-a platit datoriile ???.....De ce contabilu a completat adeverintele corect, daca la finante se pare ca nu a platit??......Ce risca sotia mea legat de somaj, daca in ultimele 3 luni nu sau platit darile la stat ?????
Răspuns la discuția Credit neplatit
Sunt foarte ok cu asta...sa ma urmareasca cat vor ei, cat despre poprirea pe salariu, din cate stiu eu, nu se face asa....dupa cum bate vantul, iti vede venitul salarial, si din cate stiu, trebuie sa iti i-a in calcul cheltuieli de intretinere, alte datorii etc, etc, si dupa aia din ce ramane iau 1/3, gresesc ??
Discuție Credit neplatit
Salut, am luat in 2007 un credit de 78mii lei,in perioada cand creditele se luau "la coltul strazii" doar cu buletinul, fara garant, fara nimic.Am platit pana prin 2010, dupa asta deloc.Am fost cautat de banca prima data, apoi de o firma de recuperari.Trimiteau fel de fel de plicuri, de felicitari etc,etc..prin care ma invitau la discutii...nici nu i-am bagat in seama.De prin 2011(inceputul anului),nu am mai primit absolut nimic, de nicaieri....Tot ce am, am pe numele alcuiva din familie, eu SUNT CURAT CA LACRIMA:))....n-am nimic.....Cat timp ma "urmaresc" astia de la firma de recuperari???....nu am auzit nimic de executare silita(probabil au vazut ca-s lefter)...ce am auzit in schimb, e ca cei de la banca ar fi recuperat creditul, ca ar fi fost asigurat.....Ma puteti lamuri....multumesc.