Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum calculez corect indemnizatia de somaj in 2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum calculez corect indemnizatia de somaj in 2013

Buna ziua, doresc sa stiu si eu cum pot calcula in mod corect valoarea indemnizatiei de somaj, daca am avut 804 lei pe cartea de munca timp de 3 ani, toate contributiile platite, si intru in somaj in urma desfiintarii societatii unde am profesat ?? Va multumesc pentru intelegere.
Art.39 din Legea nr.76/2002 prevede:
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordata lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

In speta, avem :
75% x 500 lei + Y% x media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare = 375 lei + Y% x media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare = 375 lei + Y% x 804 lei

unde, Y% = cota procentuala prevazuta la alin.3 , in functie de ce stagiu de cotizare aveti (vechimea in munca)