avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum calculez corect indemnizatia de somaj in 2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum calculez corect indemnizatia de somaj in 2013

Buna ziua, doresc sa stiu si eu cum pot calcula in mod corect valoarea indemnizatiei de somaj, daca am avut 804 lei pe cartea de munca timp de 3 ani, toate contributiile platite, si intru in somaj in urma desfiintarii societatii unde am profesat ?? Va multumesc pentru intelegere.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:59, 16 Octombrie 2013
Art.39 din Legea nr.76/2002 prevede:
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordata lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.


In speta, avem :
75% x 500 lei + Y% x media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare = 375 lei + Y% x media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare = 375 lei + Y% x 804 lei

unde, Y% = cota procentuala prevazuta la alin.3 , in functie de ce stagiu de cotizare aveti (vechimea in munca)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum somaj maridana1986 maridana1986 - am lucrat din 2006-2012 continuu la aceeasi firma - 2012-2014- concediu de crestere a copilului - in 2014 cand trebuia sa revin la servici, unitatea ... (vezi toată discuția)
Somaj Grigorie Palama Grigorie Palama La 15 anii vechime plus salariul brut 1525 cât îmi revine șomajul pe luna (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj tig tig Buna ziua, Cum se calculeaza indemnizatia de somaj? exista limite min/max (vezi toată discuția)