avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate SorinRO

Activitate SorinRO

Nu am facut conferinte, am folosit destul de rar apel in asteptare, dar nu scrie in contract ca imi este interzis sa fac asta.
Daca ma suna un prieten care stiam ca nu are credit suficient ca sa pot termina conversatia il sunam eu inapoi.
Dar nu am vazut in contract sa scrie ca nu am voie sa sun inapoi pe cei care ma suna, asta ar fi chiar culmea.
PS: Pe zi vorbesc in medie cateva ore.
De exemplu de pe 1-4 Februarie am vorbit in jur de 1100 minute, total pe acele zile, deci cateva sute de minute pe zi (PE NATIONAL).
Vorbesc destul de rar in afara, desi am voie sa vorbesc 3000 minute netaxabile in anumite retele. Pe luna vorbesc maxim 5-10 minute in afara, de cele mai multe ori zero.
PS 2: Nu stiu daca cei sunati au activat ceva pt optinut avantaje de fidelitate daca sunt sunati.
PS 3: Daca eram rau intentionat nu vorbeam doar 3000-5000 minute lunar, atat cat am nevoie, ca o luna calendaristica are mult mai multe.
Doar puteam sa las telefonul deschis si sa nu vorbesc cu orele.
Nu lucrez la o firma si astfel am mult timp liber.
Sunt blogger.


Salut!
Am abonament OPTIM NELIMITAT.
Pe site-ul furnizorului scrie asa:
"Beneficii:
NELIMITAT convorbiri in ORICE retea nationala, fixa sau mobila
NELIMITAT convorbiri internationale in principalele retele fixe din UE, SUA, Canada si China si 3000 de minute convorbiri internationale in principalele retele mobile din SUA, Canada, China si UE*
NELIMITAT internet mobil
- viteze de pana la 21,6 Mbps, negarantate, pentru traficul pana la 5GB in reteaua 3G
- viteze de pana la 150 Mbps, negarantate, fara limita de trafic - in reteaua 4G(2)
Promotional, aplicatia SVOD Digi Play fara costuri suplimentare pana in 12.2016."
Deci cum poti ameninta ca suspenzi un serviciu care spui ca e NELIMITAT?
Eu nu am vorbit intr-o luna mai multe minute decat are luna, ca sa spui ca am facut vreo smecherie si am hackuit ceva aparatura.
Cel mai mult am vorbit in jur de 5000 (Ianuarie 2016).
Asta este, vorbesc foarte mult la telefon, ca doar de aia platesc, sa vorbesc cat vreau, nu cat vor ei si cu ce numere ar dori ei.
In contract nu scrie o limita maxima de minute, scrie NELIMITAT ca si in reclamele foarte cunoscute.
Daca nu e chiar NELIMITAT atunci logic e sa il promovezi ca GIGANTICUL, URIASUL sau APROAPE NELIMITAT, dar NU OPTIM NELIMITAT.
Daca este OPTIM NELIMITAT, atunci logic este ca nu ai vreo limita cat sa vorbesti si cu cine.
Abonamentul nu a fost utilizat in scop comercial (sa vorbesc cu clienti), nu am facut call center folosind abonamentul care pe persoana fizica si nici nu am promovat produse sunand pe diversi sau sa sun diversi pentru facut sondaje de opinie, ca sa zica ca fac bani pe seama RCS-RDS si eu fac sute sau mii de lei folosind abonamentul si atunci logic ar fi fost ca ar fi trebuit sa fac altfel de abonament.
Am vorbit cu rude, prieteni, amici si cunostinte la telefon si am sunat la cateva magazine pentru a ma interesa de niste produse pe care doresc sa le achizitionez in calitate de persoana FIZICA, direct sau cu ajutorul unui prieten (daca produsul nu se afla in localitatea in care ma aflu eu).
Nu am magazin si nu lucrez pentru cineva care are magazin/magazine.
Ce parere aveti?
[ link extern ]
Multumesc anticipat!
@thran In legatura cu acel articol 3, nu am decat sa respect legea, desi mi se pare o chestie anormala.Teoretic ar trebui sa existe variante de creare a unei tevi care sa imi ocoleasca proprietatea din moment ce eu nu o mai folosesc, si practic imi ocupa din spatiul meu.
Insa am impresia ca dvs. nu ati citit tot ce eu am scris, sau va faceti ca nu am scris, pentru probabil sunteti presedinte la vreo asociatie.
Mi se pare normal sa platesc, dar nu aceeasi suma cu ceilalti locatari, pentru ca eu am achitat deja cealalta factura (cand am primit factura, nu am primit si vreo solutie la aceasta problema, care nu ma asteptam sa apara, dar care probabil este cunoscuta celor de la gaze).
Normal era sa se faca instalarea noului contor pe 1 august, si debransarea sa fie tot pe 1 august de la vechea teava, si sigilarea acesteia, tocmai ca sa aiba logica sa achit o luna intreaga la asociatie.
Si de ar fi fost pe 1 august, cei de la asociatie ar fi putut zice foarte frumos, "Da dar debransarea nu a fost facuta la 00:01, a fost facuta pe timpul zilei, deci un numar de ore ati avut gaze de la noi, asa ca platiti toata luna.\"
Dar cum nu eu sunt director la gaze, nu pot face lucrurile cum mi se pare mie logic sa fie (plus ca asta ar insemna costuri mai mari de personal, ca toate racordarile sa fie doar intr-o anumita zi in fiecare luna).
Iar daca o lege este incorecta, nu inseamna ca nu poate fi schimbata.
30 si ceva de lei.
Inca nu a facut calculul sa imi zica suma exact, dar mi-a spus ca o sa achit intreaga luna, dar pe luna anterioara a fost 30 si ceva de lei, si la fel si pe iunie.
La o parte dintre cei care citesc topicul li se pare normal sa achit, ca asa merge treaba in Romania, dar mie nu mi se pare normal, ca o asociatie de locatari are cateva zeci daca nu sute de apartemente pe seama carora poate profita cand isi baga din cand in cand lumea contor de gaze.
Pe 12-7-2013 a fost sigilata teava veche si a fost facuta debransarea, exact cand a fost pus contorul nou si a fost facuta racordarea la contor.
Mi-am facut cont crezand ca voi primi raspunsuri de la un avocat, nu de la diversi utilizatori care isi dau cu parerea si au in cap diverse scenarii.
@johnpescar eu nu doresc sa fentez asociatia, eu doresc sa nu achit toata luna iulie (deoarece mare parte din ea este deja achitata direct la furnizor).
Daca eu am achitat deja la furnizor acea suma, nu inteleg de ce sa o achit si la asociatie.
Daca ar fi fost vorba de un impozit, nu ar fi fost permisa, ca ar fi fost dubla impozitare, care este ilegala.
Ok, nu e bine cum am gandit eu, perioada de facturare, ca se ia in calcul data de montare a contorului, desi aia mi se parea logic, sa ma uit pe factura.
Atunci sa achit pana in data de 12-7-2013 la asociatie gazele, nu 31 de zile, cand eu am achitat deja la furnizor.
Daca dubla impozitare e ilegala de ce dubla facturare nu ar fi?

Din moment ce pe data de 12-7-2013 am primit gaze prin noul contor, e logic ca deschiderea a fost la acea data.
Asociatia de locatari ma pune sa achit pe toata luna iulie gazele, desi eu am achitat direct la furnizor gazele pe perioada 8-7-2013 pana pe 5-8-2013, asa cum scrie pe factura emisa de furnizor.
Contorul a fost instalat pe data de 12-7-2013.
De la asociatia de locatari mi s-a spus ca se face asta in baza legii 230 pe 2007.
Legea este foarte lunga si nu stiu sa o interpretez.
Doar ca nu mi se pare normal sa achit o suma de 2 ori, adica si la asociatie unde mi se baga mult mai mult decat ce scrie la contor dar si la firma furnizoare, unde pretul este mai mic.
Este problema la o singura luna de zile unde ar trebui sa achit partial, din punctul meu de vedere.
Matematic ar fi usor de facut, se impart cei ~30 de lei cat imi cer pe luna, la zilele care nu sunt deja achitate pe cealalta factura, doar ca cei de la asociatie nu vor sa faca asa, ei vor pe toata luna.
Deci asociatia de locatari ar trebui sa imi ia cam 6.79 lei dupa calculul meu (30 lei/31zile =0.97 leu pe zi), ca restul este achitat direct la furnizor.
Avand in vedere ca nu este o suma mare, sper sa nu fie nevoie sa ajung la un proces, ca m-ar costa drumul la tribunal si avocatul mai mult decat am de recuperat, si nu ar mai avea nici un sens (stiu ca banii de avocat se recupereaza daca castig, dar pana atunci tot eu trebuie sa ii achit).
Va multumesc anticipat!