Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Furnizorul de telefonie ameninta cu suspendarea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Furnizorul de telefonie ameninta cu suspendarea serviciului de telefonie si plata dublului taxelor de interconectare

Salut!
Am abonament OPTIM NELIMITAT.
Pe site-ul furnizorului scrie asa:
"Beneficii:
NELIMITAT convorbiri in ORICE retea nationala, fixa sau mobila
NELIMITAT convorbiri internationale in principalele retele fixe din UE, SUA, Canada si China si 3000 de minute convorbiri internationale in principalele retele mobile din SUA, Canada, China si UE*
NELIMITAT internet mobil
- viteze de pana la 21,6 Mbps, negarantate, pentru traficul pana la 5GB in reteaua 3G
- viteze de pana la 150 Mbps, negarantate, fara limita de trafic - in reteaua 4G(2)
Promotional, aplicatia SVOD Digi Play fara costuri suplimentare pana in 12.2016."
Deci cum poti ameninta ca suspenzi un serviciu care spui ca e NELIMITAT?
Eu nu am vorbit intr-o luna mai multe minute decat are luna, ca sa spui ca am facut vreo smecherie si am hackuit ceva aparatura.
Cel mai mult am vorbit in jur de 5000 (Ianuarie 2016).
Asta este, vorbesc foarte mult la telefon, ca doar de aia platesc, sa vorbesc cat vreau, nu cat vor ei si cu ce numere ar dori ei.
In contract nu scrie o limita maxima de minute, scrie NELIMITAT ca si in reclamele foarte cunoscute.
Daca nu e chiar NELIMITAT atunci logic e sa il promovezi ca GIGANTICUL, URIASUL sau APROAPE NELIMITAT, dar NU OPTIM NELIMITAT.
Daca este OPTIM NELIMITAT, atunci logic este ca nu ai vreo limita cat sa vorbesti si cu cine.
Abonamentul nu a fost utilizat in scop comercial (sa vorbesc cu clienti), nu am facut call center folosind abonamentul care pe persoana fizica si nici nu am promovat produse sunand pe diversi sau sa sun diversi pentru facut sondaje de opinie, ca sa zica ca fac bani pe seama RCS-RDS si eu fac sute sau mii de lei folosind abonamentul si atunci logic ar fi fost ca ar fi trebuit sa fac altfel de abonament.
Am vorbit cu rude, prieteni, amici si cunostinte la telefon si am sunat la cateva magazine pentru a ma interesa de niste produse pe care doresc sa le achizitionez in calitate de persoana FIZICA, direct sau cu ajutorul unui prieten (daca produsul nu se afla in localitatea in care ma aflu eu).
Nu am magazin si nu lucrez pentru cineva care are magazin/magazine.
Ce parere aveti?
[ link extern ]
Multumesc anticipat!
SorinRO, utilizator
dar pe zi câte minute aţi vb?
Nu aţi făcut cumva conferinţe şi aţi lăsăt telefonul deschis doar pentru a face altora minute si puncte de fidelitate?
Nu am facut conferinte, am folosit destul de rar apel in asteptare, dar nu scrie in contract ca imi este interzis sa fac asta.
Daca ma suna un prieten care stiam ca nu are credit suficient ca sa pot termina conversatia il sunam eu inapoi.
Dar nu am vazut in contract sa scrie ca nu am voie sa sun inapoi pe cei care ma suna, asta ar fi chiar culmea.
PS: Pe zi vorbesc in medie cateva ore.
De exemplu de pe 1-4 Februarie am vorbit in jur de 1100 minute, total pe acele zile, deci cateva sute de minute pe zi (PE NATIONAL).
Vorbesc destul de rar in afara, desi am voie sa vorbesc 3000 minute netaxabile in anumite retele. Pe luna vorbesc maxim 5-10 minute in afara, de cele mai multe ori zero.
PS 2: Nu stiu daca cei sunati au activat ceva pt optinut avantaje de fidelitate daca sunt sunati.
PS 3: Daca eram rau intentionat nu vorbeam doar 3000-5000 minute lunar, atat cat am nevoie, ca o luna calendaristica are mult mai multe.
Doar puteam sa las telefonul deschis si sa nu vorbesc cu orele.
Nu lucrez la o firma si astfel am mult timp liber.
Sunt blogger.

gi-jane2, moderator