avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate ghiuri1986

Activitate ghiuri1986

Discuție Schema MINIMIS
Buna ziua, am si eu o nelamurire legata de aceasta schema de ''ajutor'' de minimis.Sunt unul dintre cei cu proiect aprobat iar din pacate nu prea am cum sa fiu gata cu cererea de rambursare la 01.11 deoarece prima cerere de rambursare trebuie sa fie conform ghidului si acordului peste 50% din valoarea proiectului, iar in cazul meu singura investitie care indeplineste aceasta conditie este o hala de productie (mai am cuprins in proiect 2 utilaje care sunt sub 50%), insa avand in vedere ca acordul a intrat in vigoare in august 2014, eu nu am timp fizic sa termin constructie pana la 1 noiembrie si sa si receptionez constructia (proiect,avize,autorizatii,comanda profile metalice,betoane care trebuie sa se usuce,etc..). Mai mult decat atat noi ca si beneficiari, nu stiam ca in acordul de finantare este aceasta clauza cu intrarea in vigoare dupa publicarea in MO a rectificarii bugetare, ca macar sa mutam investitia in 2015. Deci in cazul asta, eu (sau noi) ce fac? pierd finantarea?Iar in afara de aceasta nelamurie, intrebarea fireasca este : daca se publica in MO rectificarea bugetara in octombrie 2014, adica atunci sa intre in vigoare acordul, ce se intampla? pierdeam toti finantarea?