avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate cosminfurdean

Activitate cosminfurdean

Va multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua,

Se tine cont de cazierul fiscal la infiintarea unui PFA?

Va multumesc
Răspuns la discuția Drepturi de autor
Va multumesc pentru raspuns.
Ideea e ca exista posibilitatea ca editura sa aiba drepturile pentru formatul tiparit.
Pe mine nu ma intereseaza acest format.
Ma intereseaza doar formatul elctronic si audio, care oricum presupun ISBN-uri diferite.
Propriuzis sunt 2 lucrui distincte si in acelasi timp se disting si de varianta tiparita.
Cam asta am inteles de pe site-ul Bibliotecii Nationale.
Problema mea e ca nu stiu cum sa aflu ce drepturi are editura. Nu ar avea niciun interes sa-mi spuna. Aici am nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Buna ziua,
M-am documentat pe site-ul Bibliotecii Nationale si de acolo am inteles ca o carte tiparita, o carte audio si o carte electronica sunt 3 lucruri total diferite.
M-ar interesa cu cine trebuie sa vorbesc pentru a putea publica mai multe carti in format electronic si audio, in conditiile in care ele sunt deja tiparite. Cu editura din Romania care detine drepturile de autor sau direct cu autorul cartii (sau mostenitorii)?
Mentionez ca as prefera sa evit editura din Romania.
Multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare permis
Va multumesc mult pentru raspuns
Răspuns la discuția Recuperare permis
Va multumesc pentru raspunsul rapid.
Prietenul meu a fost chemat de catre avocat sa recunoasca, ceea ce a facut imediat. Problema e ca nu s-a ajuns la Instanta. Pe taximetrist nu l-am mai vazut niciodata, iar la Politie ne-a "recomandat" sa schimbam partea in care am spus ca am fost luat cu forta. Ce mai vreau sa mentionez e ca avocatul pe care l-am avut a fost la viata lui militian, chiar sef de sectie. Exact la sectia unde am fost cercetat. Da, dosarul meu a ajuns la o sectie, nu a fost cercetat de catre Politia Rutiera. De asemenea acest dosar nu a "plecat" de la Politie decat in momentul in care am hotarat a mergem pe procedura simplificata.
Problema mea nu era legata de pedeapsa.
Ma interesa doar o procedura prin care pot sa-mi recuperez permisul mai repede, tinand cont ca am fost privat de dreptul de a conduce "in avans" cu 2 ani jumate!!!!! Nu se tine cont de asta?
Facand o analogie, zilele de arest se scad din zilele de pedeapsa efectiva. sa nu mai spunem ca exista si prezumtia de nevinovatie, de care eu nu am beneficiat. Am fost lipsit din prima secunda de orice drept.
Buna ziua,
In data de 29.04.2011 am avut un accident minor cu masina personala la volanul careia se afla un prieten de-al meu. Accidentul a fost cu o masina taxi, iar in urma lui a izbucnit un adevarat taraboi, prietenul meu fugind de acolo. In momentul in care au venit organele de Politie, m-au dus la Spital cu forta pentru recoltare de probe biologice desi le spusesem ca nu eu am condus. Dupa aceasta, prietenul meu s-a prezentat la Sectia de Politie si a recunoscut ca el a fost cel care a condus si ca a fugit de frica.
Politistii au considerat ca trebuie sa imi faca dosar de urmarire penala mie!! si de aici a urmat un intreg balamuc.
Mentionez ca in declaratiile date am specificat inclusiv faptul ca am fost dus cu forta la spital si ca oraganele de Politie mi-au recomandat sa ma impac cu taximetristul pentru a nu avea probleme.
Dupa 2 ani si jumatate!!! propriul meu avocat mi-a recomandat ca ar fi bine sa mergem pe procedura 320 simplificata pentru a nu mai pierde si mai mult timpul.
In urma acestui demers, in 3 saptamani toata "nebunia" a fost gata. Am primit 1 an si 2 luni de inchisoare cu suspedare. Nu am facut Recurs, astfel incat aceasta sentinta a devenit definitiva in data de 08.12.2013. Am inteles de asemnea ca la 1 an de la sentinta definitiva pot face din nou scoala de soferi.
Intrebarea mea ar fi daca nu exista o anumita procedura (mai ales odata cu adoptarea noului Cod Penal) prin care sa arat ca de fapt am fost privat 2 ani de zile de dreptul de a conduce tocami de catre Statul Roman prin intermediul Politiei si astfel sa pot face acum scoala de soferi. Va multumesc
Răspuns la discuția Credit legal
Cum as putea sa "vand"....
Discuție Credit legal
Cum as putea sa cand legal microcredite ( intre 50 si 150 RON) cu plata prin sms?
Exemplu: iesi in oras si constati ca ai mai avea nevoie de ceva banuti(sa zicem 50 de RON). trimiti un sms de pe abonamentul (sau cartela - daca ai credit) care sa contina adresa si suma. plata se face prin sms(valoarea sumei+comision firma plati prin sms+profitul meu), iar eu vin si iti aduc suma cash (in cazul asta 50 de RON).

Va multumesc anticipat.